“Serbia e Vuçiqit është në parajsë të krimineleve nga Kosova”/ Miftaraj ka një thirrje për Qeverinë Kurti

Aktuale

“Serbia e Vuçiqit është në parajsë të krimineleve nga Kosova”/ Miftaraj ka një thirrje për Qeverinë Kurti

Më: 12 gusht 2022 Në ora: 16:22
Ehat Miftaraj

Drejtori ekzekutiv i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj i ka bërë thirrje qeverisë së Kosovës dhe kryeminisDrejtori ekzekutiv i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj i ka bërë thirrje qeverisë së Kosovës dhe kryeministrit Kurti, që ta ngritin në të gjitha nivelet me përfaqësues ndërkombëtar çështjen e promovimit të kriminelit Milan Radojçiq nga ana e Listës serbe.

Në një postim në Facbook, ai ka thënë se ky person është në listën e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke shtuar se i njëjti ka përkrahje, mbështetje dhe mbrojtje te fuqishme nga qeveria serbe dhe nga vet Aleksander Vuçiq.

Postimi i plotë:

Lista Serbe publikisht mbron dhe promovon Milan Radojçiqin, i kërkuar nga institucionet e drejtësisë në Kosovë për kryerjen e veprave penale te renda në Kosovë, përfshire dyshimet për përfshirje në vrasje të serbëve të Kosovës.

I njëjti është edhe në listën e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

përveç mbështetjes qe merr nga Lista Serbe, i njëjti ka përkrahje, mbështetje dhe mbrojtje te fuqishme nga qeveria serbe dhe nga vet Aleksander Vuçiq.

Serbia e Vuçiqit është kthyer ne një vend parajse e krimineleve nga Kosova. Secili qe kryen krime në Kosove, qeveria serbe dhe Vuçiq kujdeset që të njëjtit te mos ndiqen penalisht, te iu ofroj mbështetje dhe mbrojtje institucionale dhe përmes tyre pastaj të kontrolloj grupet kriminale në pjesën veriore të Kosovës, ku jo rrallë herë viktime e tyre janë edhe qytetaret serbe të Kosovës.

Për çudi Bashkimi Evropian, e toleron një praktikë të tillë që nga viti 2008 dhe nuk ngreh zërin ndaj këtij fenomeni.

Sidoqoftë, është detyre e qeverise se Kosovës, Kryeministrit Kurti që këtë çështje ta ngris në te gjitha takimet e nivelit te larte me përfaqësues te shteteve qe takohet, por edhe ne intervistat qe i zhvillon me media e huaja qe kane ndikim.trit Kurti, që ta ngritin në të gjitha nivelet me përfaqësues ndërkombëtar çështjen e promovimit të kriminelit Milan Radojçiq nga ana e Listës serbe.

Në një postim në Facbook, ai ka thënë se ky person është në listën e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke shtuar se i njëjti ka përkrahje, mbështetje dhe mbrojtje te fuqishme nga qeveria serbe dhe nga vet Aleksander Vuçiq.

Postimi i plotë:

Lista Serbe publikisht mbron dhe promovon Milan Radojçiqin, i kërkuar nga institucionet e drejtësisë në Kosovë për kryerjen e veprave penale te renda në Kosovë, përfshire dyshimet për përfshirje në vrasje të serbëve të Kosovës.

I njëjti është edhe në listën e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

përveç mbështetjes qe merr nga Lista Serbe, i njëjti ka përkrahje, mbështetje dhe mbrojtje te fuqishme nga qeveria serbe dhe nga vet Aleksander Vuçiq.

Serbia e Vuçiqit është kthyer ne një vend parajse e krimineleve nga Kosova. Secili qe kryen krime në Kosove, qeveria serbe dhe Vuçiq kujdeset që të njëjtit te mos ndiqen penalisht, te iu ofroj mbështetje dhe mbrojtje institucionale dhe përmes tyre pastaj të kontrolloj grupet kriminale në pjesën veriore të Kosovës, ku jo rrallë herë viktime e tyre janë edhe qytetaret serbe të Kosovës.

Për çudi Bashkimi Evropian, e toleron një praktikë të tillë që nga viti 2008 dhe nuk ngreh zërin ndaj këtij fenomeni.

Sidoqoftë, është detyre e qeverise se Kosovës, Kryeministrit Kurti që këtë çështje ta ngris në te gjitha takimet e nivelit te larte me përfaqësues te shteteve qe takohet, por edhe ne intervistat qe i zhvillon me media e huaja qe kane ndikim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat