Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë përshëndet takimet në Bruksel, kritikë për moszbatimin e marrëveshjeve

Aktuale

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë përshëndet takimet në Bruksel, kritikë për moszbatimin e marrëveshjeve

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 22:06
Foto ilustrim

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë ka përshëndetur takimet e zhvilluara sot në Bruksel, ku Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, priti në takime ndaras, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb, Aleksandçr Vuçiq.

Në anën tjetër KASh shprehu keqardhje për moszbatim të marrëveshjeve të arritura.

KASh shpreh keqardhjen që marrëveshjet e arritura deri tani ndërmjet dy vendeve nuk kanë gjetur zbatimin e premtuar, duke ushqyer rritjen e mosbesimit dhe të tensioneve përkundër qëllimit të këtij dialogu”, ka shkruar KASh në Twitter, transmeton KlanKosova.tv.

Ky këshill ka theksuar rëndësinë e rivitalizimit të dialogut si dhe angazhimin e të dyja palëve për një marrëvshje përfundimtare.

“KASh thekson rëndësinë që ka rivitalizimi i dialogut që po zhvillohet me mbështetjen e BE-së dhe ShBA-së dhe veçanërisht angazhimi vullnetmirë i të dy palëve për një marrëveshje përfundimtare që do t’i jepte fund agonisë së pasigurisë e do të nxiste përparimin e të 2 vendeve dhe Ballknait Perëndimor drejt Bashkimit Evropian”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat