“Kosova është në avantazh”/ Pas takimit me Escobar-in e Stoltenberg-un vjen një mesazh i fuqishëm për Kurtin

Aktuale

“Kosova është në avantazh”/ Pas takimit me Escobar-in e Stoltenberg-un vjen një mesazh i fuqishëm për Kurtin

Nga: A.SH Më: 17 gusht 2022 Në ora: 22:44
Albin Kurti dhe Jens Stoltenberg

Sot kryeministri Albin Kurti, ka zhvilluar takime me sekrestrin e NATos-ë, Jens Stoltenberg e më pas edhe me përfaqësuesin amerikan Gabriel Escobar dhe ndërmjetësuesin e bidesimeve Miroslav Lajçak.

Profesori Enver Bytyçi, thotë se daklarimi i Escobar se duhet të ruhet pavarësia dhe qetësia e Kosovës, është me rëndësi shumë të madhe, i jep kryeministrit Kurti kurajon dhe autoritetin ndërkombëtar për të kërkuar drejtësi dhe njohje të plotë të shtetësisë së vendit të tij.

Ai thotë se kjo deklaratë i jep

Postimi në Facebook:

Ajo cfare ka kerkuar sot Gabriel Escobar ne takim me zotin Kurti, qe neser ne diskutimet midis dy lidereve te Kosoves e te Serbise te ruhet pavaresia dhe qetesia e Kosoves, eshte me rendesi shume te madhe.

Ky parim i jep kryeministrit te Kosoves kurajon dhe autoritetin e nevojshem nderkombetar per te kerkuar drejtesi dhe njohje te plote te shtetesise se vendit te tij.

Ne keto raste shprehen vetem falenderime dhe mirenjohje per te derguarin e SHBA-ve per Ballkanin si dhe politikat e vendit te tij ne qendrimet per dialogun Kosove-Serbi dhe zgjidhjen e ketij konflikti!

Edhe sekretari i Pergjithshem o NATO-s ishte krejt i qarte! Kosova eshte ne avantazh, sepse ka te drejten me vete. Por e drejta nuk mjafton. Duhet qe kete te drejte ta legjitimojne nderkombetaret!

Faleminderit zoti Escobar!

Faleminderit zoti Stoltenberg!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat