Gratë mblidhen në Konferencën e parë Rajonale për energjinë, fuqizimi i tyre siguron zhvillim

Aktuale

Gratë mblidhen në Konferencën e parë Rajonale për energjinë, fuqizimi i tyre siguron zhvillim

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 13:30
Foto nga vendi i ngjarjes

Shoqatës së Grave në Sektorin e Energjisë në Kosovë ka mbajtur Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”.

Arijeta Pajaziti-Qerimi, drejtoreshë ekzekutive tha se konferenca synon që të paraqesë këndvështrimet e vendim-marrësve dhe akademisë nga vendi dhe rajoni si dhe organizatave ndërkombëtare për të identifikuar dhe adresuar sfidat me të cilat ballafaqohen gratë në sektorin e energjisë.

Temë ishte edhe rrjetëzimi midis profesionistëve/eve të fushës dhe të gjeneratave të reja që dëshirojnë ta shohin vetën në këtë sektor, si dhe fuqizimi i tyre do të jenë fokus i veçantë që do të prezantohet në këtë konferencë.

Në konferencë është trajtuar edhe rritjen e pjesëmarrjes së vajzave/grave dhe djemve/burrave në lëmitë STEM (Shkencë, Teknologji, Inxhinjeri dhe Matematikë) si profesione të rëndësishme në zhvillimin ekonomik të vendit dhe tranzicionin e gjelbër energjetik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat