Buja beson se territoret e veriut s’do bëhen të Kosovës, flet për një projekt “spekulues”

Aktuale

Buja beson se territoret e veriut s’do bëhen të Kosovës, flet për një projekt “spekulues”

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 22:47
Ramë Buja

Ish-ministri i Arsimit, Ramë Buja ka deklaruar se fatkeqësisht nuk e sheh që nuk është afër zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai tha se e ka një mendim, që uron që mos t’i del i saktë se Serbia nuk do ta pranojë kurrë Kosovën.

Por shtoi se e ka një bindje se territoret në veri që janë tonat e që nuk e vë në dyshim askush, “por për 800 mijë vjet nuk kanë me u bo të Kosovës”.

“Është kufiri i afron aty dhe ata kanë me na nxjerr telashe gjithmonë. Secila qeveri që vjen, ata kanë me qenë telashja e Kosovës”.

Madje ai foli për një projekt për të cilin tha se është publikuar në media por theksoi se mbas një orë është hequr se gjoja e kanë bërë 13 ekspertë të Kosovës dhe Serbisë që janë katër opsione për zgjidhjen e problemit të Kosovës.

“I pari, negociatat, i dyti që ta lënë rrëmujë Kosovën dhe Serbinë dhe të bëjnë çfarëdo që dojnë, i treti të bashkësia ndërkombëtare të jetë dinamike dhe opsioni i katërt korrigjimi i kufijve”, tha ai, teksa shtoi se mund të jetë kjo spekulim”, vijoi Buja.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat