Eksperti amerikan: Vuçiç kërkon të krijojë Serbinë e Madhe, e turpshme që Rama mbron politikën e tij pro-ruse

Aktuale

Eksperti amerikan: Vuçiç kërkon të krijojë Serbinë e Madhe, e turpshme që Rama mbron politikën e tij pro-ruse

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 23:08
Edward Joseph

Profesori dhe eksperti i politikës së jashtme, Edward Joseph deklaron se Aleksandar Vuçiç kërkon të krijojë Serbinë e Madhe, ndërsa kritikon qëndrimet e kryeministrit shqiptar Edi Rama ndaj presidentit serb. 

Joseph paralajmëron Shkupin se Rama dhe Vuçiç po destabilizojnë Ballkanin dhe një gjë e tillë nuk ëshë e mirë për ta. 

Nismën Open Balkan, Edward Joseph e quan si instrument për t'i dhënë Serbisë ndikim më të madh politik në Ballkanin Perëndimor.  

Gjithashtu, eksperti amerikan akuzon Edi Ramën se mbron hapur Vuçiçin dhe politikën e tij pro-ruse, duke e quajtur një turp qëndrimin e kryeministrit shqiptar. 

Joseph e quan Ramën të rrezikshëm edhe sa i takon Kosovës, duke paralajmëruar gjithashtu rrezikun për destabilitet. 

Edward Joseph: Nuk po them të keni marrëdhënie të këqija me Tiranën dhe me Beogradin. Por trekëndëshi Tiranë-Beograd-Shkup sjell probleme, sepse lidhja mes Tiranës dhe Beogradin është e pashëndetshme, sepse Rama i thotë BE-së dhe SHBA-së që të ndalojë presionin drejt Beogradit, për të vendosur sanksione drejt Rusisë. Ky është një turp dhe ai po mbron hapur Vuçiç për politikën e tij pro-ruse. Aleksandar Vuçiç kërkon të krijojë Serbinë e Madhe. Dhe Edi Rama kërkon të krijojë Shqipërinë e Madhe dhe kjo është një problem për ju (maqedonasit). 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat