Molliqaj: Dialogu do përfundojë pa njohje reciproke, pa ulëse në OKB

Aktuale

Molliqaj: Dialogu do përfundojë pa njohje reciproke, pa ulëse në OKB

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 11:33
Dardan Molliqaj

Më 13 tetor, në Bruksel, pritet të trajtohet për liberalizimin e vizave për Kosovën, pikërisht për këtë kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, vlerësoi se do të ishte lajm i mirë sikur të liberalizoheshin vizat, ndonëse nuk mund të parashikonte se do të ndodhë vërtetë deri në fund të këtij viti.

Sipas tij, kjo qasje e BE-së ndaj Kosovës ka qenë e padrejtë dhe e padenjë, derisa shtoi se vendimi për këtë e merr Këshilli i Ministrave të BE-së e jo Grupi Punues, ndonëse ka rëndësinë edhe grupi.

“Frika jonë është se do të kushtëzohet me procesin e dialogut, që do të ishte padrejtësi e re ndaj Kosovës, ngase sikurse në të kaluarën edhe tani, pavarësisht lëvizjeve përpara, duket se ka kushtëzime të reja”, deklaroi Molliqaj.

Ai këtë gjykim të tij e konkretizoi me deklaratën e ministrit të Jashtëm çek, i cili ishte për vizitë zyrtare ditë më parë në Kosovë e që nuk qe në gjendje të deklaronte datën se kur do të mund të arrihej kjo.

Tutje ai tha se e gjithë kjo rrugë e përshkuar deri më tani, liberalizimi i vizave ka qenë e vetmja karotë e premtuar nga BE, ndërkohë që kanë ndërlidhur me shumë çështje tjera si kushtëzim, të cilën e vlerëson si gabim.

“Them se sërish mund ta prolongojë Kosovën në rrugëtimin drejt BE-së me obligime të reja, të cilat janë jashtë proceseve të zakonshme, duke na shkaktuar një kosto të re, të cilën nuk e ka paguar kush tjetër, veç Kosovës”, theksoi, mes tjerash, Molliqaj.

Molliqaj, veç tjerash,  përmendi “kornizat e marrëveshjes”, që, siç tha ai, në ato korniza nuk flitet më për njohjen reciproke, por për normalizimin e marrëdhënieve të të dyja vendeve.

Këtë ide, Molliqaj e argumentoi me letrat e dërguar institucioneve të Kosovës e të Serbisë nga këshilltarët e Macron-it dhe Sholz-it.

“Dy shtete që njohin Republikën e Kosovës, në këtë rast Franca dhe Gjermania, luajnë rolin asnjanës ndaj procesit të dialogut”, deklaroi Molliqaj.

Sipas tij, korniza e dialogut mund të shihet në këto dy letra.

Tutje, Molliqaj vlerësoi se dialogu do të përfundojë pa njohje, pa ulëse në OKB, teksa shtoi se qasja e kryeministrit ndaj dialogut është e gabuar, duke përmendur çështjen e Asociacionit.

“Për bindjen tonë, gjasat janë që dialogu të përfundojë pa njohje, pa ulëse në OKB, pa njohjen e pesë vendeve siç pritej, por me liberalizim te vizave dhe me pjesëmarrjen në tregun rajonal, qoftë ai ‘Ballkani i Hapur’, qoftë ‘Procesi i Berlinit, ku, në fakt, është e njëjta gjë, vetëm se në njërën ftohen vetë, në tjetrën i fton Berlini”, theksoi Molliqaj.

Ndërsa lidhur me çështjen e reciprocitetit, Molliqaj theksoi se është kundër këtyre marrëveshjeve, siç i quan ai, parciale. Ai është shprehur për marrëveshje politike në mes të Kosovës e Serbisë, ku, sipas tij, do të zgjidheshin të gjitha çështjet tjera, qoftë ajo për targat, qoftë lëvizja e lirë, etj.

E për çështjen e targave, Molliqaj tha se nuk do të ndodhë asgjë, teksa shtoi se: “ja do të ketë ndonjë veprim i dhunshëm nga ana e institucioneve të Kosovës, duke ua sekuestruar veturat që janë me targat ilegale, ja do të ketë marrëveshje të para kësaj të fundit në Bruksel.”

Ndërsa sa i përket çështjeve të brendshme, veçmas me grevat, Molliqaj tha se ka qenë i paprecedentë organizimi, sulmi për ta shuar, përçarë dhe thyer grevën.

Më tej, Molliqaj theksoi se greva nuk është e një grupi, por  e të gjithë mësimdhënësve, mbi 99% të tyre.

Ai kritikoi qasjen e qeverisë ndaj grevistëve, si edhe artikulimin e ministrit të Financave ndaj grevistëve, i cili, sipas Molliqajt, ishte artikulim triumfues ndaj palës tjetër, ndërkohë që vlerësoi lart veprimin e Këshillit Grevist, vendimin për t’u  kthyer në bazë, tek anëtarësia, për të marrë vendim për një veprim të radhës nga ta, derisa deklarimin e prindërve për një “çregjistrim masiv” të fëmijëve nga shkolla në rast të mos ndërprerjes së grevës, Molliqaj theksoi se është një presion i llojit të vet.

Veç këtyre temave, Molliqaj foli edhe për pakon e ndihmës, si dhe tërheqja e të hollave nga Trusti.

“Shteti do të duhej t’i qasej familjeve në nevojë e jo t’i ndajë ndihmat ‘shabllon’”, deklaroi Molliqaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat