Tahiri: S’votojmë asnjë ligj pa ia dhënë pagat mësimdhënësve

Aktuale

Tahiri: S’votojmë asnjë ligj pa ia dhënë pagat mësimdhënësve

Më: 7 tetor 2022 Në ora: 11:19
Besnik Tahiri

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka lajmëruar se s’do të votojnë asnjë ligj në Kuvendin e Kosovës, përfshirë edhe marrëveshjet ndërkombëtare, nëse Qeveria e Kosovës nuk i paguan mësimdhënësit për muajin shtator sa ata ishin në grevë.

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka thënë se me këtë qasje të Qeverisë, janë të detyruar që të ndërmarrin këtë masë.

Është e pamundur që kjo Qeveri të sillet me kaq lehtësi ndaj një situatë që është e jashtëzakonshme. Janë 30 mijë njerëz që presin m’i marrë pagat e ne po flasim për marrëveshje ndërkombëtare. Mosreflektimi i Qeverisë dhe neglizhenca ndaj situatës me sindikalistët na detyron që të mos votojmë asnjë ligj në Kuvendin e Kosovës deri sa Qeveria t’i paguan pagat për mësimdhënësit”, ka thënë Tahiri.

Në Kuvendin e Kosovës ka filluar seanca ku pritet të diskutohet për situatën e krijuar pas grevës së sindikalistëve dhe mosdhënien e pagave për mësimdhënësit grevistë nga ana e Qeverisë. Për këtë arsye sot është ftuar në interpelancë ministri Hekuran Murati.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat