Deklarohet kryeministri Kurti: Marrëveshja e arritur dje në Bruksel, nuk është marrëveshje për targat

Aktuale

Deklarohet kryeministri Kurti: Marrëveshja e arritur dje në Bruksel, nuk është marrëveshje për targat

Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 12:03
Kryeministri i vendit, Albin Kurti

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se marrëveshja e arritur dje në Bruksel, nuk është marrëveshje për targat.

“Marrëveshja e mbrëmshme s’është marrëveshje për targat, ne u morëm vesh që t’i ndalojmë veprimet në mënyrë reciproke pra nuk do të bëjmë gjobitje për targat KM dhe do t’i japim hapësirë negocimit të propozimit evropian që më herët quhej franko-gjerman”.

Ai tutje tha se po e quan evropian pasi më 11 nëntor kur takoi Lajçakun dhe Borrellin në Paris, ky i fundit ka reaguar ashpër kur kryeministri e ka quajtur propozimin franko-gjerman.

“Po e quaj evropian se më 11 nëntor kur e kam takuar në Paris, Borrellin dhe Lajçakun, unë kur thash franko-gjerman ai reagoi bukur ashpër dhe tha është propozim evropian, unë thash në rregull, i kërkova falje. Mirëpo unë të hënën e pashë që është franko-gjerman, se po të ishte evropian ai s’do ta braktiste aq kollaj”, shtoi Kurti

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat