Liri Loshi befason me deklaratën lidhur me marrëveshjen e re për targat: Ky është humbësi

Aktuale

Liri Loshi befason me deklaratën lidhur me marrëveshjen e re për targat: Ky është humbësi

Nga: A.Zh Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 13:54
Liri Loshi dhe Albin Kurti

Ish-kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje Liri Loshi, ka thënë se fituese e marrëveshjes së re për targat, është Serbia.

Ai ka thënë se kryeministri i Kosovës Albin Kurti, po del humbës, meqë pas një refuzimi kategorik ka pranuar të ndërprejë zbatimin e marrëveshjes për targat dhe ka nënshkruar tekstin ku palët zotohen se do t’i implementojnë të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tash.

Sipas Loshit, kjo është më keq se kërkesa e amerikanëve për shtyrje 10 mujore lidhur me afatin e targave, përcjell Bota sot.

“Vetë fakti se kishim një marrëveshje paraprake me Serbinë për targat, të cilën serbët nuk e respektuan dhe tash kemi një marrëveshje të re po për targat, pra si rrjedhojë e kundërshtimit serb, fituesja e kësaj marrëveshje është Serbia, kurse humbësja del të jetë Kosova.

Në mënyrë të veçantë humbës del Albin Kurti, meqë pas një refuzimi kategorik ka pranuar të ndërprejë zbatimin e marrëveshjes për targat dhe ka nënshkruar një tekst ku palët zotohen se do t’i implementojnë të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tash e që nënkupton se duhet të implementohet edhe Marrëveshja për Asociacionin e komunave serbe. Kjo pra është shumë më keq sesa kërkesa e amerikanëve që zbatimi i marrëveshjes për targat të shtyhej për dhjetë muaj”, ka shkruar ish-mjeku i UÇK-së në Facebook.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat