Alarmon Kurti: Serbia ka përgatitur 3 plane për ta ndarë Kosovën, në skenë edhe një politikan shqiptar

Aktuale

Alarmon Kurti: Serbia ka përgatitur 3 plane për ta ndarë Kosovën, në skenë edhe një politikan shqiptar

Nga: A.Zh Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 08:16
Foto ilustrim

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se Serbia ka përgatitur tri plane për ta ndarë Kosovën.

Në një postim në Facebook, ai ka thënë se Serbia tentoi ndarjen e Kosovës përmes idesë së shkëmbimit të territoreve, përmes argatëve të saj në Kosovë, ndërsa pas dështimit, hyri në fuqi plani i dytë, përmes “Ballkanit të hapur”.

Plani i tretë sipas Kurtit, do të jetë ai përmes Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, ku Serbia do të provojë asgjësimin e shtetit të Kosovës, përcjell Bota sot.

Reagimi i tij i plotë:

Kurthi i serbisë me "kalin trojan - Ballkanin e hapur"!

Ne të gjithë tanimë e dimë se "Ballkani i Hapur" është një projekt i vjetër Serbomadh i mbështetur nga argatët e saj Rama dhe të kumbarit të tyre Soros!

Serbia ka të përgatitur planin A, B dhe C për ta ndarë Kosovën, për ta asgjësuar shtetin e Kosovës dhe për të nxitur përçarje në mes Shqiptarëve.

- Plani A i Serbisë është ndarja e Kosovës i cili deri para një viti ishte në realizim e sipër dhe kishte arritur deri në nivelet më të larta të BE-së dhe të SHBA-ve për tu miratuar.

Ky plan ishte mbështetur dhe promovuar nga argatët e Vuçiqit, ish presidenti Hashim Thaqi dhe menaxhuesit e tij Edvin Rama dhe Baton Haxhiu.

- Menjëherë pas dështimit të planit A, hyri në fuqi plani B, me emrin "Ballkani i hapur" apo më mirë Jugosllavia e re, me qëllim asgjësimin e shtetit të Kosovës dhe për të amnistuar njëherë e përgjithmonë krimet shekullore serbe ndaj shqiptarëve. Këtu del në skenë prapë dhe si promovuesi kryesor, kryeministri i Shqipërisë Edvin Rama.

- Plani C apo mundësia e fundit për të asgjësuar shtetin e Kosovës me anë të themelimit të "zajednicave" serbe apo Bosnjëzimit të Kosovës.

Për të parandaluar këto plane djallëzore të armikut tonë shekullor sot më shumë se kurrë intelektualët, politikanët e djatht konservatorë dhe të gjithë patriotët e Kombit të bëhen bashkë për të luftuar këtë plan djallëzor të Serbisë dhe argatëve të tyre.

Nuk mjafton që qeveria e Kosovës nuk bëhet pjesë e "Ballkanit të Hapur", por duhet të ndërmarrë hapa konkretë ndaj kryeministrit Rama që ai të heqë dorë nga ky plan Serbomadh për asgjësimin e shtetit të Kosovës.

Politikanët tanë duhet ta dinë se nuk mund të jenë edhe internacionalistë, edhe patriotë.

Image
Fotoja e postuar nga Kurti
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat