Milazim Krasniqi për gjestin e Granit Xhakës: Mbylleni këtë temë, mesazhi ishte për futbollistët e egërsuar serbë

Aktuale

Milazim Krasniqi për gjestin e Granit Xhakës: Mbylleni këtë temë, mesazhi ishte për futbollistët e egërsuar serbë

Nga: M.L. Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 21:21
Milazim Krasniqi

Profesori universitar Milazim Krasniqi e konsideron si të panevojshme dhe të dëmshme zhurmën e krijuar rreth gjestit të Granit Xhakës në ndeshjen me Serbinë.

Në një postim në Facebook Krasniqi ka thënë se mesazhi i Granitit ka qenë për futbollistët e egërsuar serbë, kurrsesi për publikun në stadium, kurrsesi për ne shqiptarët.

“Zhurma rreth gjestit të Granit Xhakës është e panevojshme dhe e dëmshme. Ajo zbulon padituri dhe nxitë konflikt në adresë të gabueshme. Mesazhi i Granitit ka qenë për futbollistët e egërsuar serbë, kurrsesi për publikun në stadium, kurrsesi për ne shqiptarët. Kushdo që ka dijeni elementare për sjelljet e djemve shqiptarë në raste konfliktesh, e di që ai gjest është i njohur, i përsëritur, standard. Si i tillë, ai i drejtohet vetëm kundërshtarit. Prandaj as nuk mund të trajtohet në raport me publikun”, shprehet profesori.

Ndërsa në raport me kundërshtarin, sipas Krasniqit ai gjest e jep mesazhin e guximit dhe qëndrimit ofensiv të personit shqiptar të përfshirë në konflikt.

Shprehja tmerrësisht e shpeshtë e djemve shqiptarë të konfliktuar ka qenë dhe është ende: “ma hansh ....”, duke e bërë një gjest të ngjashëm. Pra, si gjest mund të shpjegohet vetëm me termat e antropologjisë kulturore. Fatkeqësisht në gazetarinë tonë dhe në debatet tona publike, gjithnjë e më pak ka njerëz që kanë ndonjë njohuri lidhur me historinë dhe mendësinë shqiptare, përfshirë këtu edhe simbolikat e ndryshme”, ka theksuar Krasniqi.

Për këtë arsye profesori bëri thirrje që të mbyllet kjo temë, duke theksuar se mesazhi u drejtohej atyre që donin jo vetëm ta frikësonin, po edhe ta lëndonin.

“Ndaj mesazhi im është: mbylleni këtë temë, miq! Mesazhi nuk ka pasur të bëjë me ne. U drejtohej atyre që donin jo vetëm ta frikësonin, po edhe ta lëndonin. Simbolikën e atij gjesti duhet ta lëmë vetëm në adresën për ku e kishte adresuar Granit Xhaka. P.S. Fyerjet e kërcënimet ndaj kujtdoqoftë, sidomos ndaj femrave, janë shprehje e burracakërisë, e injorancës. Si të tilla, nuk i ndihmojnë debatit. Aq më pak lavdisë së Granitit”, ka përfunduar profesori.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat