Tahiri: Deklarata proruse e Millanoviqit nuk e cenon partneritetin strategjik Kosovë-Kroaci

Aktuale

Tahiri: Deklarata proruse e Millanoviqit nuk e cenon partneritetin strategjik Kosovë-Kroaci

Më: 31 janar 2023 Në ora: 13:53
Ish-kryenegociatorja e Kosovës, Edita Tahiri

Ish-kryenegociatorja e Kosovës, Edita Tahiri ka reaguar pas deklaratës së presidentit kroat, Zoran Millanoviq, i cili në një koment ka tërhequr një lloj paralele mes Krimesë së aneksuar nga Rusia dhe Kosovës që sipas tij është “marrë” nga Serbia.

E pas kësaj deklarate të presidentit kroat kanë ardhur edhe reagimet e para.

“Deklarata proruse e presidentit kroat Milanoviq nuk mund ta cenoj partneritetin strategjik Kosovë-Kroaci”, shkruan Tahiri në Facebook.

Ndërkaq, deputetja shqiptare në Parlamentin kroat, Ermina Lekaj-Prljaskaj, i është drejtuar Zyrës së Presidentit në Kroaci, Zoran Millanoviq, me kërkesën që i njëjti të distancohet nga deklarata e tij për Kosovën dhe të kërkojë falje publike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat