Gjinovci “godet” opozitën dhe analistët: Kurti e dizajnoi Asociacionin të papranueshëm për Serbinë

Aktuale

Gjinovci “godet” opozitën dhe analistët: Kurti e dizajnoi Asociacionin të papranueshëm për Serbinë

Nga: A.Zh Më: 3 shkurt 2023 Në ora: 10:38
Rron Gjinovci dhe Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, dje në Kuvend ka prezantuar gjashtë pika si kushte për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, në marrëveshjen me Serbinë.

Ai ka kërkuar që Asociacioni:

1. Të jetë në përputhje me Kushtetutën

2. Asociacioni është pjesë e marrëveshjes finale dhe zbatohet vetëm pas njohjes reciproke.

3. Jo asociacion njëetnik, nuk mund të ketë/bart asnjë pushtet ekzekutiv.

4. Të drejtat e pakicave kombëtare duhet ta ngërthejnë parimin e reciprocitetit mes dy shteteve respektive.

5. Shuarja e strukturave ilegale dhe dorëzohen armët ilegale të atyre strukturave.

6. Presidenti i Serbisë i tërheq letrat e dërguara për mospranimin e Kosovës ne BE.

Përkrahje për këto pika si parakusht për themelimin e Asociacionit, kryeministri ka marrë nga analisti dhe aktivisti Rron Gjinovci.

“Me qato 6 kushte të Albinit birmani ta nënshkruaj menjëherë Asociacionin”, ka thënë ai në një postim në Facebook.

“Pse po ndodh që opozita dhe analistat e regjimit të vjetër po menojnë që Albini e ka pranu Asociacionin? Pse nuk po e vërejnë që kushtet janë të dizajnume me qenë të papranueshme për Serbinë?”, ka pyetur ai./Botasot

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat