Viktor Buzhala: Bankat në Kosovë po fitojnë më shumë se dilerët e drogës

Aktuale

Viktor Buzhala: Bankat në Kosovë po fitojnë më shumë se dilerët e drogës

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 17:39
Viktor Buzhala

Zedhenesi i KEDS-it, Viktor Buzhala, përmes një postimi ne Facebook, ka thëne se Bankat e Kosovës po fitojnë me shumë se dillerat e drogës.

Tutje, ai ka shkruar se sivjet janë rritur kamatat dhe shkalla e fitimit pritet te jetë mbi 50 për qind.

“Dmth norma e fitimit neto te bankave për 2022 paska qene 44.5 per qind. Pra, nëse banka ua ka marre 100 euro, pas pageses se krejt shpenzimeve, i fitojne 44.5 euro. Pasi shteti nuk po reagon, sivjet ata i kane rrite prape kamatat dhe shkalla e fitimit pritet te jete mbi 50 per qind. Kaq nuk fitojne as diIerat e droges.

Gjithkund ne bote norma e fitimit prej 10 per qind konsiderohet e kenaqshme, 20 per qind shume e mire, 50 per qind konsiderohet gjenicid e perzime me plaçke dhe pirje gjaku me pambuk”.

Për fund Buzhala ka thënë shkoni merrni fajde se më lirë ua qet.

“Shkoni merrni fajde se shume ma lire ua qet”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat