Gazetari shqiptar në Turqi thotë se lajmet për tërmetin po censurohen nga Erdogani

Aktuale

Gazetari shqiptar në Turqi thotë se lajmet për tërmetin po censurohen nga Erdogani

Më: 9 shkurt 2023 Në ora: 00:17
Sokol Brahaj

Sokol Brahaj, gazetar në Turqi, ka folur për më të rejat në lidhje me tërmetin shkatërrues të së hënës që mori jetën e më shumë se 12 mijë njerëzve.

Brahaj tha se në orën e fundit janë shpëtuar edhe tre veta nga rrënojat, ndërkaq shtoi se mbi nëntëmijë ekipe shpëtimi nga e gjithë bota po ndihmojnë në gjetjen e viktimave.

Brahaj madje tha se presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan nuk është pritur aspak mirë nga banorët e zonave të prekura nga tërmeti. Ata, sipas Brahajt, ishin shumë të nevrikosur në lidhje me reagimin e ngadaltë të qeverisë pas tërmetit shkatërrues. E kjo ka bërë që Erdogani, sipas gazetarit, ta censurojë rrjetin social Twitter dhe mediet turke.

“Populli në atë zonë është shumë i nevrikosur e i mërzitur me qeverinë. Ata shprehën pakënaqësi shumë të madhe për Erdoganin, pasi institucionet e shtetit kanë qenë shumë të ngadalta në reagim, ku ndihma e shpejtë e humanitare ka vonuar mbi 24 orë në disa zona. Thuhet në mediet turke që Erdogani nuk priste reagime të forta nga populli atje dhe e ka censuruar Twitter-in… Qeveria turke ka bërë censurim edhe në media, ku çdo lajm kalon në një kontroll e pastaj publikohet”, u shpreh Brahaj.

Gazetari shqiptar tha se ende ka shumë njerëz që gjenden nën rrënoja në disa zona dhe aty ende s’ka mbërritur asnjë grup i kërkim-shpëtimit. Edhe për këtë, sipas tij, po kritikohet qeveria.

Ai shtoi se nga tërmeti i së hënës janë prekur rreth 13 milionë e gjysmë banorë, ku shumë prej tyre janë larguar për në zona të tjera, e disa nga ta po qëndrojnë nëpër veturat e tyre ose edhe nëpër çadrat që janë vendosur në stadiume.

Sipas tij, ka rrezik që shumë njerëz të vdesin nga të ftohtit.

“Nëpër stadiume janë bërë çadra e vendbanime për të dëmtuarit. Shumë pak futen në shtëpi, por në makina e çadra, shumë edhe kanë ikur për në Ankara, Stamboll e vende të tjera”, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat