​Kurti i përgjigjet Kadrijajt: S’kishim nevojë për atë lloj ndihme të Shqipërisë

Aktuale

​Kurti i përgjigjet Kadrijajt: S’kishim nevojë për atë lloj ndihme të Shqipërisë

Më: 9 shkurt 2023 Në ora: 13:08
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është përgjigjur edhe rreth akuzave se nuk pranoi ndihmën e Shqipërisë, pas vërshimeve dhe dëmeve të shkaktuara në disa komuna të Kosovës.

Ishte deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj, e cila kërkoi të dijë nga kryeministri Albin Kurti se pse konvoji i ndihmave nga Shqipëria për qytetarët e prekur nga vërshimet në qytetet e Kosovës, nuk u lejua të hyjë në vendin tonë.

Ndërkohë, Kurti tha se Kosova ishte në gjendje ta menaxhonte situatën.

Kurti: Ishim shumë larg prej limiteve të kapaciteteve tona të na vijë ndihmë Shqipëria

“Është e vërtetë që Shqipëria ka shprehur gatishmërinë të ndihmojë me ushtrinë e saj kur ndodhën vërshimet javë më parë. Por, Ministria e Mbrojtjes dhe ajo e Brendshme, kanë qenë të qarta se janë shumë falënderuese për gatishmërinë e Shqipërisë, porse nuk kanë nevojë për atë lloj ndihme, pasi ato aftësi i ka FSK-ja, policia dhe AME-ja. Ishim shumë larg prej limiteve të kapaciteteve tona të na vijë ndihmë Shqipëria”, përfundoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat