Situata në Kosovë, deputeti i PS: Vuçiç po viktimizohet në arenën ndërkombëtare!

Aktuale

Situata në Kosovë, deputeti i PS: Vuçiç po viktimizohet në arenën ndërkombëtare!

Më: 3 qershor 2023 Në ora: 13:23
Aleksander Vuçiq

Deputeti socialist, Denis Deliu duke komentuar situatën, tha se pas zgjedhjeve në veri, kryeministri Albin Kurti kishte plotësisht të drejtë që të siguronte që kryetarët e rinj të katër komunave të nisin punën.

Deliu tha se lufta hibride është e lartë në veri është e lartë, ndërsa sa i takon KFOR u shpreh se ka vepruar mirë.

Sipas tij, presidenti serb po viktimizohet në arenën ndërkombëtare.

“Ata punojnë çdo ditë që ta konolizojnë Kosovën. Në territoret e Kosovës, të ketë serbë. Beogradi dhe Vuçiç shfrytëzon situatën në Ukrainë për të përfituar në arenën ndërkombëtare dhe për t’u viktimizuar, duke thënë se Kurti do realizojë sovranitetin e komunave, ndërkohë që Lista Serbe nuk ka marrë pjesë. Ata kanë fituar dhe Kurti ka shumë të drejtë të marrë vendimin që ata kryetarë komunash të vijojnë punën. Rreziku i një konflikti konvencional është i ulët, por lufta hibride është e lartë. Në arenën ndërkombëtare, Vuçiç po mundohet t’iu shpjegojë serbëve, që unë po bëj gjithçka që t’iu mbroj ju. KFOR ka vepruar mirë, është për tu përgëzuar.”, tha Deliu.

Ndërsa mbrëmjen e djeshme, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se javën e ardhshme do të takohet me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, dhe të dërguarin e posaçëm të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, për të diskutuar rreth mundësive për organizimin e zgjedhjeve të parakohshme në komunat në veri të vendit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat