Kryetari i Zubin Potokut i gatshëm të dorëhiqet, i Zveçanit ende i pavendosur

Aktuale

Kryetari i Zubin Potokut i gatshëm të dorëhiqet, i Zveçanit ende i pavendosur

Më: 11 gusht 2023 Në ora: 20:41
Izmir Zeqiri

Se a duhet të dorëhiqet nga kreu i Komunës ka folur kryetari i Zubin Potokut nga radhët e PDK-së, Izmir Zeqiri.

Ai thotë se do t’i përshtatet Ligjit që parasheh Republika e Kosovës.

“Unë nuk e di se si ky udhëzim mundet të shkojë proceduralisht, mirëpo unë do t’i përshtatem secilës formë ligjore që janë insititucionet e republikës së Kosovës”, u shpreh ai.

Lidhur me këtë, ende nuk ka vendosur se çfarë do të bëjë ai i Zveçanit.

Në një prononcim zëdhënësja e kryetarit të kësaj komune, Diellëza Uka, tha se Ilir Peci nuk ka ende asnjë vendim.

Ajo tha se duhet së pari të konsultohen me partinë.

“Kryetari është duke vazhduar mandatin, është duke i kryer punët që duhet për qytetarët pa dallim etnie, si për serbët, si për shqiptarët, është vazhdimisht në terren, është vazhdimisht duke i takuar qytetarët, jemi duke punuar, sa i përket dorëheqjes nuk kemi asnjë përgjigje. Nuk ka vendim ende, duhet me u konsultu me partinë, nuk merr asnjë hap pa u konsultuar me Partinë Demokratike të Kosovës”, u shpreh ajo.

Zgjedhjet janë obligim që dalin nga një marrëveshje mes zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi, dhe të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, për shtensionimin e situatës në veri.

Tensionet në këtë pjesë të Kosovës, janë rritur qysh në fund të majit, kur kryetarët shqiptarë të komunave, kanë hyrë në objektet komunale, përkundër rezistencës së banorëve lokalë serbë.

Për ta shtensionuar situatën, Kosova ka rënë dakord edhe për zvogëlimin e pranisë policore në ndërtesat komunale në veri.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat