Von der Leyen-Vuçiqit: Angazhohu në mënyrë konstruktive për de-eskalim në veri të Kosovës

Aktuale

Von der Leyen-Vuçiqit: Angazhohu në mënyrë konstruktive për de-eskalim në veri të Kosovës

Më: 21 gusht 2023 Në ora: 20:27
Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen- Aleksandër Vuçiq

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Në atë takim, Von Der Leyen i ka kërkuar Vuçiqit angazhim konstruktiv për de-eskalimin e situatës në Veri të Kosovës.

Po ashtu është folure dhe për raportin e BE-së me Ballkanin Perëndimor e sidomos në përballjen me situatën e luftës ruse në Ukrainë.

”Kam folur me Presidentin Vuçiq për nevojën e angazhimit konstruktiv për të de-përshkallëzuar situatën në veri të Kosovës dhe përparimin e Serbisë në rrugën e saj drejt BE-së. Integrimi më i ngushtë midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor është jetik, veçanërisht përballë luftës ruse kundër Ukrainës“, ka shkruar ajo.

BE-ja i ka vendosur Kosovës masa ndëshkuese për shkak të situatës në Veriun e Kosovës, ndëshkime që akoma nuk janë larguar përkundër se ka një marrëveshje në mes Kosovës dhe BE-së për masat e de-eskalimit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat