Ndahen 53 grante në mbi 500 mijë euro për bizneset në pronësi të grave

Aktuale

Ndahen 53 grante në mbi 500 mijë euro për bizneset në pronësi të grave

Më: 13 nëntor 2023 Në ora: 10:55
Presidentja e Kosovë, Vjosa Osmani

Në vlerë prej 530 mijë dollarë janë 53 grantet e ndara për bizneset në pronësi të grave dhe minoriteteve, ku sot është bërë ceremonia e nënshkrimit të këtyre granteve.

Presidentja e Kosovë, Vjosa Osmani tha se ndarja e 53 granteve për bizneset e udhëhequra nga gratë, do të shërbejë për qëndrueshmërinë në ketë sektor.

"Arritjet e sipërmarrëse në Kosovë nuk janë vetëm suksese individuale. Arritjet e tyre po riformësojnë sektorin e biznesit. Angazhimi ynë për të përkrahur gratë ne biznes mbetet i pa lëkundur", deklaroi ajo.

Osmani shtoi se mbështetja e USAID ka qenë dhe mbetet esenciale. Ajo uroi te gjitha bizneset për grantet e fituara, ku tha se shpreson që do të vazhdojnë punën si katalizator i zhvillimit ekonomik.

E drejtoresha e misionit të USAID-it, Mary Eileen Devitt tha se bizneset e vogla janë motori i shoqërisë.

"Angazhimi gjithëpërfshirës i gjitha segmenteve siguron një rritje më të mëdha. Dhe kur ata kanë mundësi të marrin pjesë, shoqëria bëhet më prosperuese... kjo skemë e furnizimit do të ofrojë 530 mijë dollarë", deklaroi ajo.

Edhe drejtoresha ekzekutive e CDF, Nermin Mahmuti foli për rëndësinë e këtyre granteve për gratë sipërmarrëse.

"Qëllimi kryesor i aktivitetit është që të ofrojë mundësi të shtuara ekonomike. Fuqizimi i tyre do të shërbejë në rritjen ekonomike. Sot po fillojmë me nënshkrimin e 53 granteve të para", u shpreh ajo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat