“Njohje të plotë të Kosovës për anëtarësim të Serbisë në BE”: La Repubblica shkruan për vizitën e Melonit në Beograd

Aktuale

“Njohje të plotë të Kosovës për anëtarësim të Serbisë në BE”: La Repubblica shkruan për vizitën e Melonit në Beograd

Më: 4 dhjetor 2023 Në ora: 13:55
Giorgia Meloni, Aleksander Vuçiq

Gazeta italiane “La Repubblica” ka shkruar për vizitën e Kryeministres së Italisë, Giorgia Meloni, që zhvilloi në Beograd.

Thuhet se pas një ore bisedë me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ia ka “përsiritur” atij qëndrimin mbështetës të Romës për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian, por ama “në këmbim të njohjes së plotë të Kosovës”.

“Ajo ritheksoi mbështetjen e Italisë për anëtarësim të Serbis në BE dhe në këmbim kërkoi njohjen e plotë të Kosovës, madje edhe në zonat ku pakicat serbe janë prezente.

Në të njëjtën kohë, Vuçiqi këroi përshpejtimin e procesit të anëtaërismit të Serbisë në BE, në dritn e nacionalizmit të djathtë në rritje, që edhe ai, që është në çdo rast nacionalist, e ka të vështirë ta kontrollojë”, shkruan gazeta italiane.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat