​Tahiri: Ende nuk kemi ftesë nga Osmani, por do të jemi në takim

Aktuale

​Tahiri: Ende nuk kemi ftesë nga Osmani, por do të jemi në takim

Më: 10 dhjetor 2023 Në ora: 15:04
Besnik Tahiri

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ende nuk ka marrë ftesë zyrtare nga presidentja Vjosa Osmani për takimin e paralajmëruar nga kjo e fundit me partitë opozitare në lidhje me draft-statutin e asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Në një konferencë për media, shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri ka thënë se kjo parti do të jetë pjesë e takimit për t’i shprehur shqetësimet e tyre sa i përket draftit të dorëzuar nga ndërmjetësit.

“Kemi dhënë qëndrimin të parët se ky statut ka probleme serioze, të cilat duhet t’i adresojë Gjykata Kushtetuese... Te çështja e presidentes nuk kemi ftesë, por kjo nuk është një temë që ne duhet t’i ikim.

Sikur të ishte mbarë e mirë, në ditën kur e ka marrë Albin Kurti dhe Vjosa Osmani këtë draft, është dashur të na jepej nga një kopje dhe të mos vijë puna të na e japin nëpër zyre të partive parlamentare të opozitës nga dikush i BE-së...Por, kur të ndodhë ai takim, normal se do të jemi”, ka thënë Tahir

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat