​Ambasadori Bajraktari takohet me zëvendëspresidenten bullgare, Iotova

Aktuale

​Ambasadori Bajraktari takohet me zëvendëspresidenten bullgare, Iotova

Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 18:54
Foto nga takimi

Në takimin e së mërkurës, zëvendës presidentja Iliana Iotova dhe ambasadori i ri i Kosovës në Bullgari, Haxhi Bajraktari, ndër të tjera diskutuan për paqen dhe sigurinë në Ballkan, forcimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe të drejtat e komunitetit bullgar në Kosovë. Në këtë datë një viti më parë, Iotova ishte në Kosovë me ftesë të presidentes Vjosa Osmani-Sadriu, njoftoi Sekretariati për shtyp i Presidentit.

Iotova dhe Bajraktari vunë në dukje kontaktet bilaterale në nivelin më të lartë politik dhe përmendën vizitën e presidentit bullgar në Prishtinë në fund të dhjetorit 2023. Palët u pajtuan se nevojitet një aktivitet më i madh për zhvillimin e bashkëpunimit bilateral në fusha të ndryshme.

Ambasadori falënderoi Bullgarinë për qëndrimin konsistent në mbështetje të paqes në Kosovë dhe integrimin ndërkombëtar dhe në BE të vendit të tij. Iotova kujtoi se në vitin 2018, Presidenca bullgare e Këshillit të BE-së e vuri theksin në temën e së ardhmes evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor. “Nëse nuk ka stabilitet dhe paqe në Ballkan, nuk ka stabilitet dhe paqe për të gjithë Evropën”, theksoi Iotova.

Bisedimet u fokusuan në hapat konkretë për njohjen e komunitetit bullgar në Kosovë si dhe përfshirjen e tij në Këshillin Konsultativ për Komisionet me Presidentin. Bajraktari e siguroi Iotovën se autoritetet do të ndërmarrin të gjitha masat e nevojshme për të parandaluar presionin mbi vetëvendosjen e qytetarëve të Kosovës me vetëdijesim bullgar në regjistrimin e ardhshëm të popullsisë. Zëvendës presidentja tha se është e bindur se bashkësitë e ndryshme etnike janë thesari i një vendi dhe i një kombi. Ambasadori e cilësoi komunitetin bullgar si një urë të natyrshme ndërmjet dy vendeve që kontribuon në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe.

Iotova propozoi organizimin në Sofje të një festivali ballkanik që do të prezantojë kulturën e popujve ballkanikë, me fokus në komunitetet bullgare që jetojnë në Ballkan. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat