Takimi për dinarin në Bruksel, Bislimi ia kujton Serbisë se pesë herë refuzoi nënshkrimin e marrëveshjes

Aktuale

Takimi për dinarin në Bruksel, Bislimi ia kujton Serbisë se pesë herë refuzoi nënshkrimin e marrëveshjes

Më: 27 shkurt 2024 Në ora: 10:55
Besnik Bislimi

Zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi, ka thënë se brenda një viti, Serbia ka refuzuar pesë herë nënshkrimin e marrëveshjes me Kosovën.

Pos kësaj, përmes një postimi në Facebook, Bislimi ka përmendur shantazhet, kërcënimet e sulmet që Serbia ka bërë kundrejt Kosovës brenda një viti.

Ai thotë se në vetëm një vit, të gjitha këto akte dhe sjellje, dëshmojnë se Serbia po e pengon fuqishëm avancimin në rrugën drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve e njohjes reciproke.

“Ende pa zbatim të Marrëveshjes Bazike dhe Aneksit Implementues të Ohrit. Kur do të duhej të ishim në rrugën e drejtë të zbatimit të plotë dhe pa kushte të Marrëveshjes së Brukselit, shënojmë një vit nga dita kur u dakordua ajo, dhe Serbia ende refuzon ta nënshkruajë e rrjedhimisht dhe zbatojë marrëveshjen. Përkundrazi, përgjatë kësaj periudhe një vjeçare jemi përballur me shkeljet e Serbisë, eskalimet e saj në terren, refuzimin verbal dhe zyrtar të marrëveshjes dhe qasjes së vazhdueshme destruktive. Me 27 shkurt në Bruksel, me 18 mars në Ohër, me 14 shtator në Bruksel, me 26 tetor në Bruksel, me 8 shkurt në New York, plot pesë herë u ofrua dhe publikisht nënshkrimi i marrëveshjes, por u refuzua. Përtej kësaj, Serbia ka shkelur tetë nene të Marrëveshjes Bazike, preambulën e saj dhe nene të Aneksit Implementues”, shkruan Bislimi.

“Pas dakordimit të Brukselit dhe Ohrit, shantazhuan e kërcënuan serbët e Kosovës të mos marrin pjesë në zgjedhjet lokale të prillit, sulmuan një muaj më pas institucionet tona, KFOR-in dhe gazetarët, rrëmbyen brenda territorit tonë tre zyrtarë policorë, sulmuan veriun e shtetit tonë me 24 shtator në aktin e agresionit të Banjskës, afruan trupat ushtarake përreth kufirit tonë dhe si kërcënim i qartë dhe i hapur deklaruan se nuk do ta njohin sovranitetin e integritetin territorial të Republikës së Kosovës, si dhe zyrtarisht me shkrim konfirmuan refuzimin e Marrëveshjes së Brukselit përmes letrës së kryeministres Brnabiq në dhjetor. Në vetëm një vit, të gjitha këto akte e sjellje, dëshmuan se Serbia po e pengon fuqishëm avancimin në rrugën drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve e njohjes reciproke”, ka shtuar kryenegociatori i Kosovës në dialogun me Serbinë.

Tutje, Bislimi tha se Kosova po qëndron konstruktive dhe e angazhuar në këtë rrugëtim.

“Kosova nga ana e saj, qëndron konstruktive dhe e angazhuar në këtë rrugëtim, në zbatimin e plotë, të drejtë e pa kushte të Marrëveshjes Bazike dhe Aneksit Implementues, përmes një plani të sekuencimit të balancuar mes palëve. Marrëveshja e Brukselit dhe Aneksi i saj Implementues, duhet të zbatohen sa më parë. Rajoni ka nevojë për zhvillim e prosperitet, harmoni e marrëdhënie të mira fqinjësore mes të gjitha shteteve të rajonit”, shkruan zëvendëskryeministri.

Këto deklarata, Bislimi i bëri në ditën kur në Bruksel mbahet takimi për çështjen e dinarit.

Ai nuk do të jetë pjesë e këtij takimi me arsyetimin se kjo temë nuk është pjesë e dialogut.

Jo, nuk ka kurrfarë zhvillimi, ka një kërkesë nga Brukseli që të mbahet një takim javën e ardhshme për çështjen e rregullimit të transferit të monedhave nga Serbia për në Kosovë, por ky nuk është takim ku duhet të shkojë kryenegociatori, për arsye se çështja e dinarit nuk është pjesë e dialogut. Unë shkoj atëherë kur bisedohet për dialogun”, tha Bislimi.

Nga ana tjetër, kryesuesi i ekipit të Serbisë në dialog, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në këtë takim.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat