“Më 5-6 maj, Vuçiqi shpalli ‘Botën Serbe’”, vjen paralajmërimi nga Ramabaja: Ja kujdesi që duhet të ketë Kosova

Aktuale

“Më 5-6 maj, Vuçiqi shpalli ‘Botën Serbe’”, vjen paralajmërimi nga Ramabaja: Ja kujdesi që duhet të ketë Kosova

Më: 8 prill 2024 Në ora: 12:18
Analisti Sadri Rambaja

Analisti Sadri Ramabaja ishte i ftuar këtë të hënë në, Euronews Albania, ku foli në lidhje me situatën aktuale në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Ramabaja u ndal te takimi i thirrur nga Vuçiç në Beograd më 5 dhe 6 maj, ku pritet të marrin pjesë përfaqësues të serbëve nga i gjjthë rajoni.

Analisti tha se presidenti serb mund ta përdorë këtë datë të shënuar në kalendarin ordodoks për të shpallur nisjen e procesit pa kthim për “Botën Serbe”.

Eksperti shtoi se takimit në Beograd, do t’i paraprijë një takim i boshnjakëve më 12 prill, ekzistenca e shtetit të së cilëve është në rrezik.

Në lidhje me Kosovën, Ramabaja sugjeroi që të mos krijohet kurrë një Asocacion me kompetenca ekzekutive, të cilin Serbia mund ta përdorte si një minë me sahat për të shpërbërë Republikën e Kosovës.

“Veriu i Kosovës konsiderohet nga Serbia si pjesë e prokektit ambicioz për “Botën Serbe”. Ndaj në këtë drejtim duhet të kihet kujdes i theksuar. Mund të krijohet një Asocacion i modeleve të ndrsyhme të bashkimit, modeli i  bashkësisë serbe në Kroaci do të ishte relativisht i pranueshëm për palën kosovare, por edhe modele të tjera mund të zbatohen. Asesi nuk duhej toleruar që Serbia të shfrytëzonte  dhe impononte një Asocacion me kompetenca ekzekutive që do të shërbente si minë me sahat për Republikën e Kosovës.

Tashmë takimi i parlajmëruar i datave 5 dhe 6 maj, i simbiozës së jashtëzakonshme serbe të kishës, ushtrisë dhe politikës, do t’i papraprijë një takim tjetër i bashkësisë Boshnjake, i parashikuar për t’u mbajtur në Sarajevë në 12 prill. Do të marrin një përgjigje nga elementët që ndihen të rrezikuar, para së gjithash nga boshnjakët, pasi është në  pikëpyetje ekzistenca e Bosnjës. Në 5 dhe 6 maj presidenti Vuçiç do të shpallë procesin e krijimit të Botës Serbe si proces që po merr fill dhe që nuk mund ta ndalë askush”, tha Ramabaja.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat