Konjufca priti në takim ambasadorin e BE-së, Szunyog – Biseduan për bashkëpunimin mes Kosovës dhe BE-së

Aktuale

Konjufca priti në takim ambasadorin e BE-së, Szunyog – Biseduan për bashkëpunimin mes Kosovës dhe BE-së

Më: 27 maj 2024 Në ora: 16:43
Tomas Szunyog dhe Glauk Konjufca

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur sot në takim Ambasadorin e Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog.

Në takim u bisedua për bashkëpunimin mes Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian, në kuadër të perspektivës evropiane të vendit tonë.

“Kryetari Konjufca dhe ambasadori Szunyog u pajtuan për rëndësinë e përkushtimit ndaj stabilitetit rajonal, zhvillimit ekonomik dhe sundimit të ligjit, në kuadër të ecjes në drejtim të aspiratave eurointegruese të Republikës së Kosovës,” shkruhet në njoftim.

Kreu i Kuvendit u shpreh se angazhimi parlamentar sa i përket miratimit të ligjeve dhe harmonizimi i tyre me BE-në është gjithnjë në fokus, duke përmendur gatishmërinë institucionale për konsultime sa më të shpeshta për rezultate sa më të mira.

“Ambasadori Tomas Szunyog e falënderoi kryetarin Konjufca për pritjen, duke shprehur gatishmërinë e mëtutjeshme për bashkëpunim të gjithanshëm, sipas nevojave të përmbushjes së synimeve të përbashkëta.”

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat