Uta Ibrahimi: Dymbëdhjetë herë në ekspeditat e Himalajeve, niset në ekspeditën e radhës

Alpinizem

Uta Ibrahimi: Dymbëdhjetë herë në ekspeditat e Himalajeve, niset në ekspeditën e radhës

Më: 2 prill 2023 Në ora: 19:47
Uta Ibrahimi

Alpinistja e mirënjohur e Kosovës, Uta Ibrahimi, përgatitet për sfidat e radhës.

Uta ka eksperiencë të madhe në alpinizëm, dëshmia më e mirë është që ajo mori pjesë 12 herë në ekspeditën e Himalajeve.

“Paketimi mbaroi dhe ekspedita fillon së shpejti.

Kam qenë dymbëdhjetë herë në ekspeditat e Himalajeve, duke përfshirë ngjitjet në majat 8,000 metra në Nepal, Pakistan dhe Tibet. Çdo herë, përjetoj një nxitim emocioni, lumturie dhe kënaqësie, por gjithashtu e di se u desh një masë e jashtëzakonshme përgatitjeje për të arritur këtu.

Nga trajnimi fizik dhe mendor tek sigurimi i financimit dhe puna e fortë për ta realizuar atë.

Këto ekspedita janë shumë larg nga e lehta.

Megjithatë, pavarësisht sfidave, ka diçka me të vërtetë të papërshkrueshme dhe të frikshme për të qëndruar në krye të këtyre majave që e bën gjithçka të vlefshme.

Faleminderit mbështetësve të mi që do të jenë me mua në këtë ekspeditë”, ka shkruar Ibrahimi në profilin e saj në facebook.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat