Shqiptarja nga New York: Edhe amerikanët duan të mësojnë shqip

Amerika

Shqiptarja nga New York: Edhe amerikanët duan të mësojnë shqip

Më: 10 prill 2023 Në ora: 08:53
Edona Cosoviç

Sipas një njoftimi të Harvard Magazine, pikërisht ky universitet në Masaçusets, SHBA, e ka shtuar gjuhën shqipe si pjesë të kurrikulës së gjuhës.

Edona Cosoviç, studente shqiptare nga Mali i Zi tha në një intervistë tha se edhe amerikanët kanë shfaqur interes për të mësuar gjuhën shqipe.

Ajo u shpreh se deri tani janë dy nxënës në klasën e shqipes, por ka edhe amerikanë që ajo njeh që duan të mësojnë gjuhën shqipe në vjeshtë, kur të nisë edhe kursi i ri.

“Janë njerëz që dinë shumë gjuhë dhe duan të mësojnë edhe gjuhën shqipe.  Shqiptarët po i shohin si njerëz të ndershëm që punojnë shumë. ka shumë shqiptarë në Nju Jork, prindërit e mi flasin shumë mirë shqip, unë e kam pasur pak të vështirë me gjuhën”, tha ajo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat