I lidhur ngushtë me bandat e mafias shqiptare, arratiset nga burgu

Amerika

I lidhur ngushtë me bandat e mafias shqiptare, arratiset nga burgu

Më: 13 janar 2024 Në ora: 11:31
Fabricio Colon Pico u arratis së bashku me 37 të burgosur të tjerë nga burgu Riobamba në Ekuadorin qendror

Një tjetër organizator kriminal i njohur si 'The Savage' ka dalë nga burgu në Ekuador, ndërsa vendi po shkon në luftë civile midis ushtrisë dhe bandave kriminale. Fabricio Colon Pico u arratis së bashku me 37 të burgosur të tjerë nga burgu Riobamba në Ekuadorin qendror në fillim të kësaj jave pasi banditët e armatosur hynë në burg dhe morën peng rojet dhe anëtarët e stafit.

'The Savage' u arrestua të enjten e kaluar pasi u akuzua për komplot për të vrarë Prokuroren e Përgjithshme të Ekuadorit, Diana Salazar, dhe tashmë është kthyer në rrugë pas daljes nga burgu. Pico është një nga anëtarët kryesorë të bandës Los Lobos (Ujqërit) të Ekuadorit, i lidhur me mafiozët shqiptarë që ndihmojnë kolegët e tyre amerikano-jugor të eksportojnë drogë në Afrikën Perëndimore dhe Veriore, e më pas në Evropë. 

Ashtu si me kartelet e tjera, Los Lobos drejton operacione të trafikut të drogës, duke nxjerrë një pjesë të madhe të të ardhurave të tyre duke lëvizur drogën e blerë nga kartelet meksikane nga grupe në Kolumbi, më pas duke eksportuar produktin nga porte të ndryshme në vijën bregdetare të Ekuadorit.  Por grupi gjithashtu kontrollon pjesën më të madhe të sektorit të minierave të paligjshme në Ekuador, duke shtuar pasurinë e tyre tashmë të madhe.

Largimi nga burgu i Savage vjen vetëm disa ditë pas arratisjes nga burgu të Jose Adolfo Macias, i njohur si 'Fito', lideri i bandës më të madhe të Ekuadorit Los Choneros, të dielën. Që nga e hëna, kartelet e drogës kanë zhvilluar një fushatë të përgjakshme rrëmbimesh dhe sulmesh në përgjigje të një goditjeje nga qeveria ndaj krimit të organizuar, duke bërë që presidenti ekuadorian Daniel Noboa të deklarojë se vendi është në një 'gjendje lufte'.

"Dorëzimi ndaj së keqes: kurrë. Luftoni pa u lodhur: gjithmonë!" tha 36-vjeçari Noboa.

Forcat e armatosura të Ekuadorit janë përfshirë tani në një përplasje brutale me bandat, duke vendosur më shumë se 22,400 ushtarë për të shuar një fushatë terrori të zhvilluar nga bandat që tashmë ka marrë më shumë se një duzinë jetë dhe kanë torturuar personelin e burgut. Bandat kanë nxitur gjithashtu trazira të shumta në burgje, kanë shkaktuar shpërthime dhe djegur makina në vende publike pas shpalljes së tyre të 'luftës'.

Grupe si Los Lobos dhe Los Choneros koordinohen ngushtë me sindikatat evropiane të krimit si mafia shqiptare dhe 'Ndrangheta' e frikshme e Italisë për të eksportuar produktin e tyre. 'Kapot' shqiptarë dhe pasardhësit e tyre kontrollojnë fort çdo hallkë në zinxhirin tregtar nga Ekuadori deri në pikën përfundimtare, tregu i kokainës prej 2 miliardë paundësh në pothuajse të gjitha qytetet kryesore dhe zonat periferike të Britanisë.

Shqiptarët filluan të mbërrinin në Ekuador një dekadë më parë, jo shumë kohë pasi Presidenti Correa vendosi që të huajt të qëndronin për gjashtë muaj pa vizë. Në fakt, ai po hapte dyert për trafikantët shqiptarë, për të cilët ishte një mundësi shumë e mirë për të refuzuar. Për shumë njerëz, jeta e përditshme në shumë qytete, përfshirë Esmeraldas dhe Guayaquil, është bërë e padurueshme me sulmet që shtyjnë dyqane dhe kompani jashtë biznesit.

Tani, me një prani të armatosur në rrugë, patrullime nga toka, deti dhe ajri, kontrollet e rastësishme trupore dhe makinash, bastisjet në burgje dhe zbatimi i një shtetrrethimi, qeveria e Presidentit Noboa është zotuar të mos dorëzohet në 'luftën' e saj me 22 bandave kriminale.

“Ata donin të ngjallnin frikë, por na zgjuan zemërimin. Ata besuan se do të nënshtronin një vend të tërë, por harruan se forcat e armatosura janë të trajnuar për luftë", tha ministri i Mbrojtjes Gian Carlo Loffredo në mediat sociale.

Bandat kriminale në vendin me rreth 17 milionë banorë mendohet se kanë më shumë se 20 mijë anëtarë. Policia tha se numri i të vdekurve u rrit në 16 të mërkurën, me një sulm "terrorist" në një disko në Amazonë që mori dy jetë dhe plagosi nëntë persona.

Shtatë punonjës policie janë rrëmbyer ditët e fundit, megjithëse vetëm një ka mbetur në robëri. Të martën, kriminelët e veshur me kapuç sulmuan një stacion televiziv shtetëror në qytetin port të Guayaquil, duke marrë për pak kohë peng anëtarët e stafit dhe duke qëlluar me të shtëna në skena dramatike të transmetuara drejtpërdrejt përpara se policia të mbërrinte.

U arrestuan 13 sulmues , shumë prej tyre adoleshentë të rinj. Ky sulm në veçanti shkaktoi panik në popullatën e përgjithshme, me shumë njerëz që lanë punën herët, mbyllën bizneset e tyre dhe vrapuan në sigurinë e shtëpisë.

Transporti publik është reduktuar në rrymë, shkollat ??dhe universitetet janë mbyllur dhe njerëzit janë nxitur të punojnë nga shtëpia, pasi qytetarët e tmerruar bombardohen me video në mediat sociale të vrasjeve të supozuara të anëtarëve të forcave të sigurisë. Policia nuk ka konfirmuar asnjë ekzekutim dhe këmbëngul se videot janë pjesë e një fushate dezinformimi.

Noboa është zotuar të mos përkulet para dhunës, duke lëshuar urdhra për të 'neutralizuar' grupet kriminale përgjegjëse.

“Ne jemi në gjendje lufte dhe nuk mund të dorëzohemi para këtyre grupeve terroriste”, tha Noboa për Radio Canela të mërkurën.

Qindra policë dhe ushtarë janë vendosur në një gjueti për Fito, dhe më shumë njësi të ngarkuara tani për të gjetur 'The Savage'. Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara, Kina dhe disa vende të tjera kanë shprehur shqetësimin për dhunën dhe kanë ofruar mbështetje për Noboa. Ndërsa mafia e drogës ka gjetur një bazë në Ekuador në vitet e fundit, shkalla e vrasjeve në vend u katërfishua nga 2018 në 2022.

Viti i kaluar ishte më i keqi deri më tani, me 7,800 vrasje dhe një rekord 220 ton drogë të sekuestruar. Pjesa më e madhe e dhunës është përqendruar në burgje, ku përleshjet brutale spektakolare midis të burgosurve kanë lënë më shumë se 460 të vdekur, shumë prej tyre janë prerë kokat ose janë djegur të gjallë që nga shkurti i vitit 2021.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat