Del në sipërfaqe një ese shpërthyese: Në Rusi po flitet për bombën atomike gjermane

Analiza

Del në sipërfaqe një ese shpërthyese: Në Rusi po flitet për bombën atomike gjermane

Nga: M.L. Më: 9 maj 2022 Në ora: 18:31
Vladimir Putin

Politologu rus me ndikim Timofey Bordaçev botoi së fundmi një ese me titull "Evropa dhe bomba atomike". Është një tekst që ofron njohuri të thella se si Kremlini e percepton Gjermaninë dhe Evropën. Por ka një anë tjetër, shkruan gazeta zvicerane Focus.de transmeton "Bota sot".

A po armatoset Evropa - dhe a po bëhet Gjermania një fuqi bërthamore? Politologu rus Timofey Bordachev merret me këto pyetje në një ese që u shfaq më 28 prill në faqen e internetit të klubit të diskutimit Valdai.

Bordaçev drejton objektin, i cili organizon një takim çdo vjeshtë. Jo vetëm gazetarë dhe shkencëtarë janë të ftuar, por edhe presidenti rus Vladimir Putin është një mysafir i mirëpritur. Vetëm për këtë arsye mund të supozohet se eseja e tij “Evropa dhe bomba atomike” përmban shumë qëndrime pro-Kremlinit.

Samuel Ramani, i cili punon si mësues në politikë dhe marrëdhënie ndërkombëtare në Universitetin e Oksfordit, hodhi një vështrim më të afërt në tekstin e Bordaçevit. Në Twitter, ai arrin në përfundimin se eseja "hap një dritare në botën e ideve të Kremlinit". Por çfarë thotë saktësisht eseja e akademikut rus?

Bordaçev e sheh paketën 100 miliardë euro si provë të riarmatimit evropian

Bordaçev e fillon tekstin e tij me deklaratën se Evropa ka dhënë një kontribut masiv në militarizimin global për dekada. “Ai është burimi më i madh i kërcënimeve ushtarake për pjesën tjetër të njerëzimit”, thuhet në të. Bordaçev e interpreton paketën 100 miliardë euro, e cila synon të mbështesë forcat e armatosura gjermane, si dëshmi të riarmatimit.

"Për më tepër, shumë politikanë gjermanë po tregojnë tani vendosmërinë e tyre për t'iu kundërvënë Rusisë." Në të vërtetë, për shumë vite, rendi i sigurisë së Evropës bazohej në jo-dhunën. Fakti që më shumë para do të investohen tani në Bundeswehr(Forca e Armatosur e Gjermanisë) është rezultat i luftës së agresionit në Ukrainë që Putin filloi më 24 shkurt.

Ramani rendit argumentin prej 100 miliardë eurosh midis "pikave kyçe" që synojnë të pasqyrojnë pikëpamjet e Kremlinit. Megjithatë, Stefan Meister nga Shoqëria për Marrëdhëniet me Jashtë (DGAP) nuk beson se udhëheqja ruse e sheh projektin e modernizimit të Bundeswehr-it si riarmatim apo edhe agresion.

“Sigurisht që këto para do të kenë ndikim në sigurinë evropiane, por deri më tani Kremlini e ka parë gjithmonë Gjermaninë si një lojtar të dobët të sigurisë me të cilin nuk keni pse të flisni për çështjet e sigurisë”, tha ai për FOCUS Online.

Eksperti i Oksfordit: Bordaçevi nuk beson në mbështetjen e SHBA-së për interesat evropiane

Në esenë e tij, Bordaçev reflekton edhe për arsyet e asaj që ai e sheh si militarizimin e Evropës. "Politikanët evropianë, veçanërisht gjermanët, pretendojnë se ndryshimi i tyre në strategji është për shkak të veprimeve të Rusisë," shkruan ai. Megjithatë, ai e sheh "gatishmërinë e amerikanëve për të mbrojtur interesat e partnerëve të tyre evropianë po aq fort sa të tyret" si një faktor shumë më të rëndësishëm.

"Bordachev beson se SHBA mund të mos kujdeset për interesat e sigurisë së partnerëve të saj evropianë pasi një luftë bërthamore në Evropë nuk do të dëmtonte territorin e SHBA-së," tha eksperti i Oksfordit Ramani në Twitter.

Politologu rus shkruan në mënyrë specifike se Evropa "nuk është një bazë burimesh jetike për Shtetet e Bashkuara" dhe se Shtetet e Bashkuara do të përqendroheshin në Paqësorin dhe Azinë në planin afatgjatë. Qeveria demokratike nën presidentin amerikan Joe Biden thekson se dëshiron ta mbajë Evropën si një pjesë të rëndësishme të politikës së saj të jashtme.

Për Bordaçevin, megjithatë, ky nuk është asgjë tjetër veçse një premtim i sigurt. “Nëse republikanët kthehen në pushtet, askush nuk mund të përjashtojë që SHBA-ja të rishikojë qëndrimin e saj ndaj Evropës.” Këto deklarata i përshtaten jo vetëm Ramanit, por edhe Meisterit në botëkuptimin e Kremlinit.

“Supozimi ishte se Uashingtoni do të tërhiqej nga Evropa dhe do të fokusohej në Azi. Një president i ri i SHBA-së mund ta ndjekë sërish këtë strategji dhe kjo është arsyeja pse udhëheqja ruse e sheh vendimin e Gjermanisë si një reagim ndaj pasigurive të mundshme me Uashingtonin”, thotë ai.

Bordaçev thekson epërsinë e Gjermanisë në Evropë

Roli i Gjermanisë përmendet vazhdimisht në "Evropa dhe bomba atomike". Që nga fundi i Luftës së Ftohtë, evropianët kanë dashur të bëhen më të pavarur, shkruan Bordaçev. “Zgjerimi i Bashkimit Evropian në lindje, krijimi i një monedhe të përbashkët dhe tërheqja e Rusisë në orbitën e BE-së – kjo dukej e nevojshme”, thotë ai në esenë e tij.

Gjermania ka zënë një pozicion udhëheqës që në fillim. Prandaj Bordaçev e konsideron të mundshme që Republika Federale të marrë armë bërthamore. “Nuk ka rëndësi nëse ky arsenal është zyrtarisht etiketuar “evropian”. Eksperti i Oksfordit Ramani përfundon: "Bordachev beson se epërsia e Gjermanisë mund ta kthejë atë në një fuqi bërthamore".

Sipas Meister, nuk mund të thuhet me siguri nëse kjo pikëpamje mbizotëron edhe në Kremlin. "Deri më tani, njerëzit në Kremlin kanë folur gjithmonë për pacifizmin gjerman, por tani Bordachev po pretendon se Gjermania mund të përpiqet për armë bërthamore."

Një gjë është e qartë: për momentin as Gjermania dhe as Evropa nuk i kanë armët e veta bërthamore. Manfred Weber, kreu i Kristian Demokratëve në Parlamentin Evropian, shkroi në mars: “Lufta e agresionit të Putinit po e detyron Evropën të marrë më në fund mbrojtjen e saj. Kjo përfshin gjithashtu çështjen e parandalimit bërthamor.” Megjithatë, deri më tani, debati nuk ka prodhuar ndonjë rezultat të prekshëm.

Ramani: Bordaçevi simbolizon degën e Kremlinit që beson në aspiratat perandorake të Evropës

Në fund të tekstit të tij, Bordaçev pranon se vërejtjet e tij janë thjesht konsiderata teorike. Ajo që do të ndodhë më pas varet nga një sërë faktorësh. Politologu beson se është e mundur, për shembull, që SHBA-të duan të lidhin duart e Rusisë me një "konflikt të përhershëm në tokën evropiane".

“Rusia mund të shohë një Gjermani të fortë, të armatosur me armë bërthamore si një aset potencial për të balancuar marrëdhëniet SHBA-Rusi”, përmbledh Ramani një tjetër nga argumentet e tij. Për të është e qartë: Bordaçev e sheh mungesën e burimeve dhe armatimit të Evropës si një problem për sigurinë globale, por mbi të gjitha për sigurinë ruse.

"Ose, me pak fjalë, ai përfaqëson një degë të Kremlinit që beson se aspiratat perandorake evropiane shekullore janë ende të rëndësishme." Kështu interpretojnë edhe veprimet e Gjermanisë dhe Evropës”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat