Grasse, kampion olimpik

Atletika

Grasse, kampion olimpik

Më: 4 gusht 2021 Në ora: 15:56
Grasse, kampion olimpik

Atleti kanadez, Andre De Grasse tani është një kampion olimpik, pasi ka fituar medaljen e artë në finalen e vrapimit në 200 metra në “Tokio 2020”, duke rrëzuar nga froni legjendën Usain Bolt, i cili tashmë është pensionuar nga atletika, por ka fituar tri garat e fundit në Lojërat Olimpike. 

26-vjeçari nga Markham arriti ta përfundojë garën me një kohë prej 19.62 sekondave në finalen e 200 metrave vrapim të zhvilluar në Stadiumin Olimpik në Tokio, duke kapur një medalje që i kishte ikur deri më tani: atë të artën.

Pas De Grasses, në vend të dytë përfundoi amerikani Kenneth Bednarek, i cili fitoi të argjendtën me kohë 19.68 sekonda dhe bashkatdhetari i tij Noah Lyles që rrëmbeu të bronztën me 19.74 sekonda.

De Grasse tani ka pesë medalje në karrierë në Lojërat Olimpike pasi ai ka fituar të gjitha llojet e medaljeve në Rio dhe Tokio.

Kjo është hera e parë që një kanadez ka fituar garën e 200 metrave që kur Percy Williams e bëri atë në vitin 1928 në Lojërat Olimpike në Amsterdam – dhe kjo është vetëm hera e tretë në historinë e Olimpiadës që një kanadez ka fituar medaljen e artë në këtë ngjarje.

Koha e De Grasse është një rekord i ri më i mirë personal dhe kanadez në garën e 200 metrave, ndërsa vlen të theksohet se 26-vjeçari tani është kampion i ri i kësaj gare, pasi garat në tri Olimpiadat e fundit (2008, 2012 dhe 2016) u fituan nga Usain Bolt..

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat