Atletët nga Kenia dominojnë garën e maratonës në Shkup

Atletika

Atletët nga Kenia dominojnë garën e maratonës në Shkup

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 15:25
Atletët nga Kenia dominojnë

Onesmus Kiplimo Kiplagat nga Kenia, është fitues i Maratonës së Shkupit për vitin 2022.

Atleti nga Kenia përshkoi distancën e 42 kilometrave në rrugën e Shkupit për 2 orë, 18 minuta e 19 sekonda. Pas tij përfundoi atleti më i mire nga Maqedonia, Dario Ivanovski, i cili erdhi në cak me vonesë prej 5 minuta duke realizuar kohën prej 2 orë, 23 minuta e 7 sekonda. Në vendin e tretë u ndal Nikolla Ilievski.

Në konkurencën e femrave, në vendin e parë u ndal Katerina Çerotiç nga Kenia, duke lënë pas atleten nga Maaqedonia Biljana Kiraxhievën, në vendin e dytë.

Në gjysmëmaratonën e femrave në vendin e parë u ndal Adriana Pop Arsova me kohën 1 orë, 16 minuta e 12 sekonda, duke lënë pas Gresa Bakraçin nga Kosova, ndërsa në podium kishte vende edhe për Miljana Ristiqin.

Në gjysmëmaratonën e meshkujve, fitues ishte Zhan Toshev me kohë 1 orë, 11 minuta e 56 sekonda, ndërsa pas tij u rreshtuan Ivan Peshovski dhe Atanas Ançevski.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat