Wilder suspendohet

Boksi

Wilder suspendohet

Më: 13 tetor 2021 Në ora: 15:02
Wilder suspendohet

Deontay Wilder është goditur me një pezullim mjekësor gjashtë mujor pas humbjes së tij me nokaut nga Tyson Fury në Las Vegas, një goditje tjetër e madhe në karrierën e boksierit.

Amerikani nuk ishte në gjendje të merrte hak ndaj “Mbretit Gypsy” për humbjen e tij në ndeshjen e tyre të dytë, pasi Fury e rrëzoi tri herë, në luftën e tyre trilogjike.

Wilder u dërgua menjëherë në një spital në Nevada për t’u kontrolluar pas përplasjes dhe ai tani do t’i nënshtrohet një operacioni në dorën e thyer, kur të kthehet në shtetin e tij në Alabama.

Si pasojë e plagëve të tij, Komisioni Atletik Shtetëror i Nevadës e ka këshilluar atë të pezullojë ndeshje deri më 8 prill, që do të thotë se ai nuk mund të kthehet në ring deri në atë datë, nëse nuk i jipet leja nga një mjek paraprakisht.

Wilder gjithashtu ka thyer gishtin dhe kyçin e këmbës, shkruan DailyMail.

Lufta e tyre të shtunën ishte një nga më të mirat në vitet e fundit me Wilder që rrëzoi Furyn dy herë në raundin e katërt, por nukautimi nga Fury në raundin e tetë bëri që referi ta ndërpres ndeshjen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat