Dana White konfirmon

Boksi

Dana White konfirmon

Më: 28 janar 2022 Në ora: 12:00
Dana White konfirmon

Braziliani Charles Oliveira (32 fitore, 8 humbje e 1 duel pa rezultat), kampioni i botës në peshën e lehtë në artet marciale mikse, do të mbrojë titullin ndaj amerikanit Justin Gaethje (23 fitore, 3 humbje).

Kjo përballje do të zhvillohet më 7 maj të këtij viti në eventin UFC-274 (vendi ende nuk është zyrtarizuar).

Lajmin e konfirmoi presidenti i UFC-së, Dana White. Oliveira e fitoi titullin në maj 2021, titull i lënë vakant pas tërheqjes së Khabib Nurmagomedov në kafazi. Më pas, braziliani e mbrojti atë në dhjetor të vitit të kaluar.

Sipas numrit 1 të arteve marciale mikse, Gaethje e meriton të duelojë ndaj Oliveira, pas triumfit në kafaz në nëntor të vitit të kaluar. Kjo përballje pritet të jetë sfida kryesore e këtij eventi, ku do të ketë edhe një përballje tjetër për titull.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat