Donjeta nxjerr hak për meshkujt që nuk i lanë të garonin në Serbi

Boksi

Donjeta nxjerr hak për meshkujt që nuk i lanë të garonin në Serbi

Më: 17 maj 2022 Në ora: 11:36
Donjeta nxjerr hak për meshkujt që nuk i lanë të garonin në Serbi

Donjeta nxjerr hak për meshkujt që nuk i lanë të garonin në Serbi!

Vitin e kaluar, boksierët kosovarë mbetën pa marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit.

Kjo për faktin se Serbia nuk i lejoi garuesit tanë të merrnin pjesë duke e përfaqësuar vendin e tyre, të cilin serbët e konsiderojnë ende si pjesë të tyre.

Sidoqoftë, Donjeta Sadiku është duke nxjerrë hak për kolegët e saj të boksit.

Derisa atyre iu mohua një e drejt elementare, boksierja e Kosovës po shkëlqen në Botërorin e femrave në Stamboll.

Garuesja nga Gollaku e ka siguruar tashmë medaljen në Botërorin që po mbahet në Turqi pasi është kualifikuar në gjysmëfinale.

Dhe, për medaljen e parë të Kosovës ndonjëherë në një Botëror në këtë sport luftarak ka shkruar edhe portali i njohur “insidethegames”.

“Kosova mungoi në Kampionat Botëror të meshkujve shkaku i moslejimit për t’u futur në Serbi. Mirëpo, Donjeta Sadiku ishte në gjendje të garojë këtu në Stamboll dhe e siguroi podiumin pasi e mposhti garuesen Wu Shih-yi nga Taipei Kinez në peshat -60 kilogramë”, shkruan ky medium.

Paraprakisht, boksierja më e mirë e Kosovës i kishte mposhtur japonezen Ayaka Taguchi dhe kongolezen Jocelyne Tshamala.

E në gjysmëfinale, Donjeta do të ketë punë me amerikanen Rashida Ellis, e cila e kishte fituar të bronztën në Botërorin e shkuar.

Sadiku tashmë e ka siguruar të bronztën, por nëse fiton edhe në gjysmëfinale, ajo do ta sigurojë të argjendtën, por që do të luftojë edhe për të artën.

Donjeta Sadiku ka qenë e suksesshme edhe në Kampionatin Botëror dhe atë Evropian për juniore dhe për të reja, ku kishte fituar medalje po ashtu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat