Vdes kampioni i boksit

Boksi

Vdes kampioni i boksit

Nga: K. Goca Më: 4 gusht 2022 Në ora: 21:30
Johnny Fameshon

Legjenda e boksit australian, Johnny Famechon, kampion i madh, ka vdekur në moshën 78-vjeçare.

Në vitin 1991, ai i mbijetoi një aksident trafiku dhe një goditje në tru!

I lindur në Paris, emri i vërtetë Jean-Pierre Famechon, ai emigroi në Australi në moshën pesëvjeçare.

Ai u bë kampion i peshës pendël në versionin WBC në vitin 1969 pasi mposhti kubanin Jose Legro.

Famechon u tërhoq shumë i ri nga boksi vetëm 25 vjeç.

Në vitin 1991, ai u godit nga një makinë në Sydney, duke bërë që Famechon të pësonte një goditje dhe t'i nënshtrohej një operacioni në tru.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat