Sfida për unifikimin e titujve

Boksi

Sfida për unifikimin e titujve

Më: 10 janar 2023 Në ora: 12:23
Sfida për unifikimin e titujve

Lufta për unifikimin e titujve botërorë të boksit në peshën e rëndë mes Tajson Fjurit dhe Aleksander Usik mund të zhvillohet në mars. Lajmin e konfirmon njëri nga promotorët e boksierit britanik, Frank Uarren. Fjuri është kampion bote në kategorinë VBC, ndërsa Usyk mban titujt VBO, VBA dhe IBF. Ëarren tha se projekt-kontrata i është dërguar ekipit të boksierit ukrainas.

“Ne bëmë atë që mundëm. Tani duhet të zgjidhet shumë, shumë shpejt, sepse po na mbaron koha” tha në fillim Uareni.

Mediat britanike më parë thanë se lufta mund të zhvillohet më 4 mars në Londër ose në një vend të Lindjes së Mesme.

“Ata do të luftojnë aty ku ofrojnë më shumë para. Kjo është e qartë. Do të doja të ishte në Uembli, por kjo nuk do të thotë asgjë. E di që shumë do të donin që lufta të ishte në Londër.

Muhamed Ali dhe Xhorxh Foreman luftuan në Zaire dhe më pas në Manila. Përleshje të mëdha pati edhe në Xhamajka. Kushdo që ofron më shumë, ja ku do të shkojmë”, tha Uarren.

Ai përsëriti se do të dëshironte që lufta të ishte në mars dhe nuk do të kishte vonesa të tjera.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat