Nëntë të vrarë nga një bombë në makinë në Kabul që synonte deputetin afgan

Bota

Nëntë të vrarë nga një bombë në makinë në Kabul që synonte deputetin afgan

Më: 20 dhjetor 2020 Në ora: 19:32
Foto

Një makinë bombë në shënjestër të një ligjvënësi afgan vrau nëntë vetë dhe plagosi më shumë se dhjetë të tjerë në Kabul të dielën, thanë zyrtarët, sulmi i fundit për të tronditur kryeqytetin, shkruan France24.

Kabul është goditur nga një valë e dhunës vdekjeprurëse në muajt e fundit pavarësisht se talibanët dhe qeveria janë përfshirë në bisedime paqësore për t'i dhënë fund konfliktit të gjatë të vendit.

Bomba e së dielës shënjestroi parlamentarin Khan Mohammad Wardak i cili u plagos në sulm, thanë zyrtarët.

"Nëntë njerëz u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën në makinë bombë," u tha gazetarëve Ministri i Brendshëm Masoud Andrabi, duke shtuar se të gjitha viktimat ishin civilë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat