Skuqen rrugët në Australi! Miliona gaforre nisen nga “Ishulli I Krishtlindjeve” për në oqean

Bota

Skuqen rrugët në Australi! Miliona gaforre nisen nga “Ishulli I Krishtlindjeve” për në oqean

Më: 17 nëntor 2021 Në ora: 23:23
Gaforret

Miliona gaforre të kuqe flakë kanë filluar të dalin nga xhunglat e ishullit të Krishtlindjeve, në brigjet e Australisë Perëndimore, ndërsa marshojnë drejt oqeanit.

Videot dhe fotot kanë kapur gaforret e kuqe të ishullit të Krishtlindjeve duke u grumbulluar nëpër ura, nëpër rrugë dhe madje duke i shpëtuar vapës duke pushuar në hyrjet e blloqeve të zyrave.

Ka kaq shumë gaforre, sa stafi i Parkut Kombëtar të Ishullit të Krishtlindjeve duhet t'i fshijë herë pas here nga rrugët, në mënyrë që të mos shtypen nga makinat.

Të dielën, banorët e vendbanimit Drumsite nuk ishin në gjendje të largoheshin nga lagjja e tyre për shkak të një numri masiv gaforresh që kalonin rrugët.

Ndonëse një pamje spektakolare, nuk është një e re për banorët.

Menaxheri iParkut Kombëtar të Ishullit të Krishtlindjeve Bianca Priest tha se kjo ngjarje spektakolare natyrore zhvillohet në ishullin e Krishtlindjeve çdo vit.

"Naturalisti me famë botërore Sir David Attenborough e përshkroi migrimin e gaforreve të kuqe si ‘si një perde e madhe e kuqe flakë që lëviz poshtë shkëmbinjve dhe shkëmbinjve drejt detit’ dhe e konsideroi filmimin e spektaklit si një nga 10 momentet e tij më të mëdha televizive. Gjatë viteve vizitorët kanë udhëtuar nga çdo cep i botës për të dëshmuar këtë fenomen të kafshëve të egra", tha ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat