Inflacioni në eurozonë parashikohet të arrijë në 4.8% mes rritjes së çmimeve të energjisë

Bota

Inflacioni në eurozonë parashikohet të arrijë në 4.8% mes rritjes së çmimeve të energjisë

Më: 10 shkurt 2022 Në ora: 16:24
Foto ilustrim

Inflacioni do të mbetet i lartë në të gjithë eurozonën deri të paktën deri në fund të verës, ka paralajmëruar Brukseli.

Dhe për këtë, sipas mediave të huaja, faji i është vënë rritjes së çmimeve të energjisë dhe ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit.

Sipas Euronews, në tremujorin e parë të këtij viti, inflacioni do të arrijë në 4.8% dhe do të qëndrojë mbi 3% deri në periudhën e tretë, sipas parashikimeve më të fundit ekonomike të Komisionit Evropian.

Kështu, bllokut do t’i duhet të presë deri në tremujorin e katërt të 2022 për të parë uljen e inflacionit në 2.1%.

Ky parashikim bazohet në supozimin se pengesat e furnizimit do të lehtësohen gradualisht dhe çmimet e gazit do të ulen ndërsa temperaturat bëhen më të ngrohta dhe tensionet gjeopolitike midis Ukrainës dhe Rusisë do të zgjidhen.

Lajmi vjen në fund të leximit të janarit, i cili tregoi se inflacioni arriti në 5.1% në bazë vjetore, një shifër e lartë e të gjitha kohërave e nxitur kryesisht nga furnizimet gjithnjë e më të shtrenjta të energjisë, të cilat shënuan një rritje mahnitëse të çmimit prej 28.6%.

Ushqimet e papërpunuara, si frutat dhe perimet e freskëta, po kontribuojnë gjithashtu në presionin mbi inflacion si pasojë e kostove më të larta për plehrat.

Në përgjithësi, Bashkimi Evropian do të duhet të përballet me një normë mesatare inflacioni prej 3.9% gjatë gjithë vitit, një ndryshim dramatik pas një dekade nën kufirin 2%.

Vendet që pritet të pësojnë rritjen më të theksuar të çmimeve janë Polonia (6.8%), Lituania (6.7%) dhe Sllovakia (6.4%). Nga ana tjetër, Malta (2.1%), Portugalia (2.3%) dhe Danimarka (2.5%) do të regjistrojnë rritje më të buta, por ende mbi standardin e BQE.

Paolo Gentiloni, komisioneri i BE-së për ekonominë ka theksuar se inflacioni në eurozonë mund të bjerë në 1.7% në vitin 2023.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat