Vazhdon terrori i ushtarëve rusë ndaj banorëve të Khersonit, ja çfarë po u bëjnë

Bota

Vazhdon terrori i ushtarëve rusë ndaj banorëve të Khersonit, ja çfarë po u bëjnë

Nga: G.B Më: 21 prill 2022 Në ora: 14:06
Forcat ruse morën kontrollin e Khersonit menjëherë pas pushtimit/ Getty Images

Në qytetin jugor të Khersonit, ushtria ukrainase thotë se trupat ruse po planifikojnë të "mobilizojnë me forcë" popullsinë vendase për të luftuar për Moskën, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Kherson, i cili ka një popullsi prej 283,000 banorësh, është një nga qytetet e pakta ukrainase që është pushtuar nga forcat ruse që nga pushtimi.

“Pushtuesit rusë planifikojnë të organizojnë mobilizimin e detyruar të popullsisë për luftë me Ukrainën”, postoi ushtria ukrainase në mediat sociale mëngjesin e sotëm.

Në një fshat, përfaqësuesit rusë mbajtën një takim me vendasit ku ata deklaruan se nuk do të kishte më "korridore të gjelbër" për civilët dhe ndaluan njerëzit të largoheshin, tha ai.

"Në të njëjtën kohë, pushtuesit rusë vendosën një qëllim për të ndaluar plotësisht mbështetjen humanitare të rajonit nga autoritetet ukrainase", shtoi ushtria.

“Terrori i popullatës ukrainase nga pushtuesit rusë vazhdon”.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat