Ben Wallace: Britania e Madhe do t'i dërgojë Ukrainës automjete të blinduara të pajisura me lëshues

Bota

Ben Wallace: Britania e Madhe do t'i dërgojë Ukrainës automjete të blinduara të pajisura me lëshues

Nga: M.L. Më: 25 prill 2022 Në ora: 17:06
Ben Wallace

Mbretëria e Bashkuar do t'i dërgojë Ukrainës një "numër të vogël automjetesh të blinduara të pajisura me lëshues" për raketa anti-ajrore për të ndihmuar në luftën e saj kundër forcave ruse.

Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace e bëri njoftimin këtë pasdite në Dhomën e Komunave - përditësimi i tij i parë për deputetët në pothuajse shtatë javë.

Ai i tha gjithashtu Dhomës se rreth 15,000 trupa ruse janë vrarë që nga fillimi i pushtimit në fund të shkurtit.

Krahas numrit të të vdekurve janë edhe humbjet e pajisjeve dhe në total një numër burimesh sugjerojnë se deri më sot janë shkatërruar ose kapur mbi 2000 automjete të blinduara”, tha ai.

“Kjo përfshin të paktën 530 tanke, 530 transportues të blinduar të personelit dhe 560 automjete luftarake të këmbësorisë.

“Rusia ka humbur gjithashtu mbi 60 helikopterë dhe avionë luftarakë.

Ofensiva që supozohej të zgjaste maksimumi një javë, tani ka marrë javë të tëra”. Mbretëria e Bashkuar ka dërguar tashmë miliona paund ndihmë në vend, duke përfshirë raketa anti-ardhje Starstreak dhe automjete të blinduara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat