Arsyetimi i Rusisë: Objektet hekurudhore të shkatërruara për të bllokuar furnizimin me armë të Ukrainës

Bota

Arsyetimi i Rusisë: Objektet hekurudhore të shkatërruara për të bllokuar furnizimin me armë të Ukrainës

Nga: V.N Më: 25 prill 2022 Në ora: 20:06
Foto e luftës në Ukrainë

Ne ju kemi sjellë përditësime mbi raportet e sulmeve në infrastrukturën hekurudhore në Ukrainë, për të cilat zyrtarët ukrainas thonë se vranë pesë persona, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Më herët, Ukraina tha se Rusia po përpiqej të ndërpresë linjat e furnizimit me pajisje ushtarake nga vendet e huaja. Tani Rusia ka konfirmuar se ky ishte qëllimi i sulmeve, sipas Reuters.

Agjencia e lajmeve po citon një deklaratë nga ministria ruse e mbrojtjes, duke thënë se raketat e saj shkatërruan gjashtë objekte që fuqizonin hekurudhat që përdoreshin për të furnizuar forcat ukrainase me armë nga jashtë.

Zyrtarët ukrainas thanë se pesë stacione hekurudhore në qendër dhe në perëndim të vendit u sulmuan brenda një ore mëngjesin e sotëm. Një nënstacion elektrik që furnizonte linjat ajrore në Krasne, afër Lviv, u godit gjithashtu nga një sulm raketash.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat