SHBA siguroi informacione që ndihmoi Ukrainën të shënjestronte anijen e famshme luftarake ruse, thonë burimet

Bota

SHBA siguroi informacione që ndihmoi Ukrainën të shënjestronte anijen e famshme luftarake ruse, thonë burimet

Më: 6 maj 2022 Në ora: 09:05
foto ilustrim

Kur Ukraina shënjestroi me sukses luftanijen e çmuar të Rusisë muajin e kaluar me raketa kundër anijeve, ata patën një ndihmë nga Shtetet e Bashkuara.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, forcat ukrainase, pasi kishin pikasur një luftanije ruse në Detin e Zi, thirrën kontaktet e tyre amerikane për të konfirmuar se ishte në fakt Moskva, thanë burime të njohura me ngjarjet për CNN.

Dhe Shtetet e Bashkuara u përgjigjën se ishte, dhe dhanë informacione për vendndodhjen e saj.

Nuk është e qartë nëse SHBA e dinte se Ukraina do të merrte hapa për të goditur anijen, megjithatë, dhe SHBA nuk ishte e përfshirë në atë vendim, thanë burimet.

Anija u mbyt pasi u godit nga dy raketa ukrainase më 14 prill, duke i dhënë një goditje të madhe ushtrisë ruse.

Episodi, shkruan më tej CNN, pasqyron qëndrimin gjithnjë e më të prirur të administratës së Joe Biden kur bëhet fjalë për ndarjen e inteligjencës me Ukrainën, pjesë e një ndryshimi më të gjerë të politikës drejt ndihmës së Ukrainës për të mposhtur Rusinë me vendosmëri në fushën e betejës dhe për të dobësuar ndjeshëm ushtrinë e saj.

Por kjo gjithashtu ngre pyetje se cilat janë linjat e kuqe të SHBA-së dhe Rusisë kur bëhet fjalë për mbështetjen ushtarake të SHBA-së për Ukrainën.

Shtetet e Bashkuara për muaj të tërë u kanë ofruar forcave ukrainase informacione për lëvizjet e trupave ruse brenda Ukrainës, duke përfshirë komunikimet e përgjuara rreth planifikimit ushtarak rus.

SHBA gjithashtu i siguron Ukrainës informacione të ndërgjegjësimit detar për t’i lejuar ata të kuptojnë më mirë kërcënimin e paraqitur nga anijet ruse në Detin e Zi, shumë prej të cilave po lëshojnë raketa në territorin ukrainas.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat