​Sulmi rus ndaj shkollës në Ukrainë, Borrell: Autorët të sillen para drejtësisë

Bota

​Sulmi rus ndaj shkollës në Ukrainë, Borrell: Autorët të sillen para drejtësisë

Më: 8 maj 2022 Në ora: 21:46
Josep Borrell

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka dënuar sot ashpër sulmin e forcave ruse ndaj një shkolle në Bilohorivka, rajoni i Luhansk, në Ukrainë.

Ai në një postim në Twitter ka shkruar se BE-ja dënon shpërfilljen e hapur të Rusisë ndaj civilëve dhe do të mbështesë përpjekjet për të sjellë autorët para drejtësisë.

“I tmerruar nga sulmi ajror rus në një ndërtesë shkolle në Bilohorivka, rajoni i Luhansk, me shumë fëmijë të vrarë. BE dënon shpërfilljen e hapur të Rusisë për jetën civile dhe do të mbështesë përpjekjet për të sjellë autorët para drejtësisë”, ka shkruar kryediplomati evropian.

Ndryshe, dhjetëra njerëz dyshohet se kanë vdekur pasi një sulm ajror rus rrëzoi një shkollë në Ukrainën lindore të shtunën, thanë zyrtarët lokalë, ndërsa forcat ruse vazhduan bombardimet e tyre të pandërprera të qyteteve dhe qyteteve në të gjithë rajonin.

Qeveria ukrainase tha se bodrumi i shkollës në Bilohorivka, në rajonin e Luhansk, po strehonte civilë. Fshati është vetëm disa milje larg vijës së frontit dhe është sulmuar vazhdimisht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat