Zyrtari i lartë amerikan bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë

Bota

Zyrtari i lartë amerikan bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë

Nga: A.M. Më: 13 maj 2022 Në ora: 19:17
Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin

SHBA-ja ka insistuar që Rusia të zbatojë një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë, pasi konflikti i nisur në fund të shkurtit vazhdon të intensifikohet, raporton Sky News, përcjell "Bota sot".

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin foli sot me homologun e tij rus Sergei Shoigu dhe theksoi nevojën që të dyja palët të dorëzojnë armët.

Ai gjithashtu përsëriti rëndësinë e mbajtjes së linjave të komunikimit, sipas Pentagonit.

Ishte hera e parë që Austin fliste me Shoigu që nga 18 shkurti, tha në një deklaratë zëdhënësi i Pentagonit John Kirby.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat