Ukraina respekton ligjin ndërkombëtar, do t’i dërgojë trupat e pajetë të ushtarëve rusë në shtëpitë e tyre

Bota

Ukraina respekton ligjin ndërkombëtar, do t’i dërgojë trupat e pajetë të ushtarëve rusë në shtëpitë e tyre

Më: 14 maj 2022 Në ora: 17:49
Ukrainë

Trupat ukrainase po përgatiten të dërgojnë trupat e ushtarëve rusë të vdekur përsëri përtej kufirit.

Autoritetet thonë se po veprojnë në përputhje me ligjin ndërkombëtar, ndërsa eshtrat e ushtarëve janë zhvendosur në një strukturë jashtë Kievit përpara se të ngarkohen në trenat frigoriferikë në pritje të transferimit, shkruan Euronews.

Kreu i departamentit të bashkëpunimit civil-ushtarak të Ukrainës thotë se edhe pse këto transferime janë pjesë e protokollit ndërkombëtar, Kremlini nuk ka apeluar që trupat të kthehen.

“Këtu mbahen disa qindra trupa të pushtuesve rusë. Ka disa rezerva të tilla trenash në territorin e Ukrainës. Ata do të mbahen këtu derisa të merret një vendim në nivel ndërshtetëror për transferimin e këtyre trupave. Pala ukrainase është gati për t’i dorëzuar nesër apo edhe sot. Megjithatë, deri më tani nuk ka pasur asnjë thirrje nga pala ruse për marrjen e këtyre trupave”, tha koloneli Volodymyr Lyamzin i ushtrisë ukrainase.

Moska dyshohet se ka injoruar ofertat e përsëritura për kthimin e të vdekurve, ndërsa zyrtarët ukrainas thonë se Rusia është më e shqetësuar për të mbuluar shkallën e humbjeve dhe është e gatshme të braktisë trupat e saj.

Sipas vlerësimeve perëndimore, ushtria ruse ka pësuar më shumë viktima në Ukrainë në dy muaj e gjysmë sesa forcat sovjetike në Afganistan gjatë një dekade të okupimit sovjetik në vitet 1980.

Të premten, ushtria ukrainase vlerësoi se numri i viktimave ruse ishte rreth 26 mijë e 900, teksa kjo shifër nuk është konfirmuar ende.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat