Tmerri i Rusisë/ Kjo është arsyeja pse NATO do të ishte shumë më e fortë me Finlandën dhe Suedinë

Bota

Tmerri i Rusisë/ Kjo është arsyeja pse NATO do të ishte shumë më e fortë me Finlandën dhe Suedinë

Nga: P.R Më: 16 maj 2022 Në ora: 21:17
Finlanda dhe Suedia duan të anëtarësohen në NATO.

Mijëra ushtarë shtesë, artileri moderne dhe një kufi me Rusinë që ishte dy herë më i gjatë. Shumëçka do të ndryshojë me anëtarësimin e mundshëm të Suedisë dhe Finlandës në aleancën ushtarake të NATO-s.

Të dy vendet janë përmirësuar shumë vitet e fundit nga frika e një sulmi të mundshëm nga Rusia.

“Ne dimë si ta mbrojmë vendin tonë”, tha Kai Sauer nga Ministria e Jashtme Finlandeze për “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Sisteme moderne

Sipas revistës së specializuar “Military Balance”, vetëm finlandezët kanë mbi 672 sisteme artilerie. Këto përfshijnë tanket kryesore të betejës Leopard 2A6 dhe raketat M270. Të dy sistemet janë moderne, shkruan media zvicerane Blick, përcjellë “Bota sot”.

Image
Gjithsej 672 sisteme artilerie janë në dispozicion të vendit.

Nga ana tjetër, Suedia ka një marinë të armatosur mirë. Flamurtarët janë pesë varkat vjedhurazi "Visby". Zhvillimi zgjati më shumë se dhjetë vjet.

Harku i varkave është bërë nga fibra të veçanta karboni. Kjo i bën anijet praktikisht të padukshme në radarët e armikut. Të pajisura me silurët e rëndë, ato aktualisht përdoren për të mbrojtur bregdetin suedez.

Image
Varkat e teknologjisë së fundit "Visby" vjedhurazi ndihmojnë me mbrojtjen. Ato janë praktikisht të padukshme në radarët e armikut.

Përveç kësaj, Suedia ka pesë nëndetëse, njëmbëdhjetë anije zbarkimi, shtatë minierë dhe pesëmbëdhjetë anije të tjera për logjistikën. Nëse NATO do të anëtarësohej, marina e aleancës së mbrojtjes do të forcohej masivisht.

Image
Nga ana tjetër, Suedia është një fuqi detare.

Qindra mijëra ushtarë në rezervë

Finlanda dhe Suedia gjithashtu kanë një forcë të fortë ajrore. Suedia zotëron 96 avionë luftarakë Gripen.

Image
Finlanda ka porositur gjithashtu 64 avionë luftarakë F35.

Aty ndodhet edhe prodhuesi i armatimeve Saab, ndërsa Finlanda, nga ana e saj, së fundmi ka porositur 64 avionë luftarakë F35.

Ata konsiderohen si avionët luftarak më modern në botë.

Image
Ata konsiderohen si avionët luftarak më modern në botë.

Të dy vendet kanë vetëm disa ushtarë aktivë. 23,800 njerëz po shërbejnë aktualisht në Finlandë dhe 14,600 në Suedi. Rekrutimi është ende në fuqi në Finlandë. Nëse ndodh një emergjencë, Finlanda mund të mobilizojë deri në 900,000 ushtarë në rast emergjence.

Përveç kësaj, shumë nga banorët e vendit kanë një patriotizëm të fortë, thotë Kai Sauer nga Ministria e Jashtme Finlandeze për "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Një numër shumë i madh finlandezësh do të merrnin armët në rast urgjence."

Image
Finlandezët, për shembull, kanë tanke 2A6 të teknologjisë së fundit (këtu një model nga Bundeswehr-i gjerman).

Aplikimi së shpejti

Përveç kësaj, shërbimi sekret finlandez mund të ketë marrë shumë të dhëna për Rusinë në vitet e fundit. Këto do të ndihmonin gjithashtu NATO-n për të analizuar situatën.

Nëse të dy vendet anëtarësohen në NATO, situata strategjike e shteteve baltike gjithashtu do të përmirësohet masivisht. Deri më tani, Estonia, Letonia dhe Lituania kanë qenë të rrethuar nga anëtarë që nuk janë anëtarë të NATO-s, dhe furnizimet kanë qenë të mundura vetëm nga deti.

Në të ardhmen, Finlanda do të siguronte një lidhje tokësore me NATO-n. Në këtë mënyrë, trupat dhe pajisjet ushtarake mund të lëvizeshin shumë më shpejt.

Nuk është përcaktuar ende se kur saktësisht do të anëtarësohen dy vendet në NATO. Debatet parlamentare në të dyja vendet kanë nisur që nga e hëna, më pas do të ketë diskutime në qeveri. Sipas ekspertëve, një aplikim zyrtar për anëtarësim mund të bëhet në javët e ardhshme./Bota sot

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat