Zelensky tërheq paralele mes luftës, diktatorëve dhe gjendjes së rëndë të Ukrainës në Festivalin e Filmit në Kanë

Bota

Zelensky tërheq paralele mes luftës, diktatorëve dhe gjendjes së rëndë të Ukrainës në Festivalin e Filmit në Kanë

Nga: M.H. Më: 18 maj 2022 Në ora: 06:20
Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky do të mbajë fjalim të martën në Festivalin e Filmit në Kanë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbajti një fjalim virtual të martën në ceremoninë e hapjes së Festivalit të 75-të të Filmit në Kanë, duke folur për lidhjen e filmit me realitetin dhe rolin e kinemasë gjatë diktaturës së Adolf Hitlerit.

Duke iu referuar filmit të viteve 1940 të Charlie Chaplin "Diktatori i madh", Zelensky tha, “ai nuk shkatërroi në atë kohë diktatorin e vërtetë, por falë kinemasë dhe falë këtij filmi, kinemaja pushoi së qeni e heshtur, në çdo mënyrë. Kinemaja po fliste. dhe ishte zëri i fitores së ardhshme të lirisë”.

Ai tha: “Edhe një herë, si në të kaluarën, sot ka një diktator” dhe “edhe një herë lufta për liri”, dhe “edhe një herë, ashtu si në të kaluarën, kinemaja nuk duhet të heshtë”.

"Unë jam i bindur se diktatori do të humbasë," tha Zelensky. "Ne do të fitojmë në këtë luftë. Lavdi Ukrainës."

Fjalimi i Presidentit ishte i fundit i tij në një turne virtual diplomatik botëror për të mbajtur vëmendjen globale mbi gjendjen e rëndë të Ukrainës gjatë pushtimit, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Në prill, Zelensky u paraqit në ceremoninë e 64-të vjetore të çmimeve Grammy duke ofruar një fjalim që filloi, "Lufta. Çfarë është më e kundërta se muzika".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat